دانشگاه های هلند - لیست دانشگاه های هلند - سایت دانشگاه های هلند

تحصیل در هلند روز به روز علاقمندان بیشتری را به خود جذب می کند و این به دلیل وجود دانشگاه هایی با رتبه علمی بالا در دنیا و ارائه رشته های مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی است که مقصد مهاجرت بسیاری از دانشجویان شده است. هلند به دانشجویان بین الملل دامنه ی گسترده ای از رشته ها را عرضه می کند که بیشتر آن ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. تدریس به زبان انگلیسی و محیط تحصیلی بین المللی سبب شده است تا در دو سال گذشته بیش از 90000 دانشجوی بین الملل به تحصیل در هلند بپردازند. ما در این مطلب به معرفی دانشگاه های هلند پرداخته و سایت دانشگاه های هلند را معرفی میکنیم. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به هلند را دارید، می توانید با تکمیل فرم ارزیابی رایگان، شرایط خود را برای مهاجرت به این کشور، مورد بررسی قرار دهید.

فهرست مقاله

انواع دانشگاه ها در هلند

به طور کلی دو نوع دانشگاه اصلی برای تحصیلات دانشگاهی در هلند وجود دارد که با عنوان های دانشگاه های تحقیقاتی (Research Universities) و دانشگاه های علمی کاربردی (Universities of Applied Sciences) شناخته می شوندکه میتوانید با مراجعه به مطلب تفاوت های دانشگاه های بیس ریسرچ و اپلاید ساینس در کشور هلند، اطلاعات کاملی در این خصوص کسب نمایید. در همین حال، شاخه ی کوچک تری از آموزش توسط موسسات مختص آموزش بین الملل فراهم می شود، که به طور خاص رشته ها و دوره های تحصیلی برای دانشجویان خارجی ارائه می کنند.

به جز دو نوع دانشگاه اصلی دولتی، می توانید تعداد محدودی از دانشگاه های خصوصی را نیز در هلند پیدا کنید. بیشتر این دانشگاه ها رشته های تخصصی در یک گروه درسی خاص را ارائه می دهند و شهریه ی بیشتری از دانشگاه های دولتی می گیرند.

دانشگاه های هلند - سایت دانشگاه های هلند

دانشگاه های تحقیقاتی هلند

بر اساس سیستم بولونیا، مقطع کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی هلند سه سال و کارشناسی ارشد دو سال طول می کشد. دانشگاه های تحقیقاتی آموزش و کار کلاسی دقیق تری را شامل می شوند که روی مباحث خاص تمرکز می کنند. در بیشتر دانشگاه های تحقیقاتی هلند، شما می توانید در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته هایی به زبان انگلیسی بیابید.

همانطور که گفته شد، مقطع کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی هلند به طور معمول سه سال تا زمان اتمام طول می کشد و معمولا شامل سابقه ی کاری نمی شوند. شرایط تحصیل در  اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های تحقیقاتی هلند، به زبان انگلیسی میسر می باشد.

18 دانشگاه تحقیقاتی در هلند وجود دارد که دوره ها و رشته های تحصیلی بین المللی ارائه می دهند. اکثر این دانشگاه ها دولتی هستند. این نهادهای آموزشی دانشجویان را در مطالعه ی علمی و به کار بردن علوم تعلیم می دهند. اگرچه بسیاری از رشته های تحصیلی در این دانشگاه ها مجموعه های تخصصی را نیز شامل می شوند و بیشتر دانشجویان فارغ التحصیل می توانند خارج از اجتماع تحقیقاتی کار پیدا کنند.

اگر به دنبال سایت دانشگاه های هلند هستید، در ادامه فهرستی از برخی دانشگاه های تحقیقاتی شناخته شده آمده است:

اگر میخواهید به زبان فارسی در خصوص این دانشگاه ها، اطلاعات کسب کنید کافیست به پایین همین صفحه مراجعه نموده و به صفحه معرفی هر کدام از دانشگاه ها، دسترسی یابید.

دانشگاه های تحقیقاتی هلند - دانشگاه های هلند - سایت دانشگاه های هلند

دانشگاه های علمی کاربردی هلند

رشته های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های علمی کاربردی معمولا بیشتر به سمت یافتن شغل و حرفه جهت دارند و در حدود خاصی از مطالعات تخصص پیدا می کنند. در مقایسه با دانشگاه های تحقیقاتی، این دانشگاه ها کلاسهایی با اندازه ی کوچکتر ارائه می دهند و ساختار آموزشی معمولا ثابت است. اگرچه بعضی از دانشگاه های علمی کاربردی تعدادی محدود از فعالیت های تحقیقاتی را نیز شامل می شوند، به صورت کلی اکثر این دانشگاه ها روی آموزش و تدریس تمرکز می کنند. مقطع کارشناسی در دانشگاه های علمی کاربردی هلند از سه تا چهار سال طول می کشد، همیشه شامل دوره ی کارآموزی می شوند و بعضی رشته ها برنامه های تحصیل در خارج از کشور هلند را نیز ارائه می دهند.

اگر به دنبال سایت دانشگاه های هلند هستید، در ادامه فهرستی از برخی دانشگاه های علمی کاربردی شناخته شده آمده است:

شما میتوانید در پایین همین صفحه به صفحات معرفی هر یک از این دانشگاه ها دسترسی داشته و اطلاعات مفیدی کسب نمایید. در ضمن در صورت تصمیم برای مهاجرت تحصیلی به هلند می توانید اقدام به رزرو وقت مشاوره تخصصی نموده و اطلاعات کاملی در خصوص هر یک از دانشگاه ها و شرایط ورود به آنها کسب نمایید.

دانشگاه های علمی کاربردی - دانشگاه های هلند - سایت دانشگاه های هلند

آموزشگاه های بین المللی هلند

هلند برای بیش از 50 سال است که در حال ارائه شکل دیگری از تحصیلات دانشگاهی است؛ دوره های پیشرفته ی تدریس شده به زبان انگلیسی که به عنوان آموزش بین الملل شناخته می شوند. این آموزشگاه ها دوره هایی را ارائه می دهند که روی تبادل دانش در گروه های کوچک و مختلط فرهنگی تمرکز می کنند. این دوره ها توسط اساتیدی با تجربه ی کاری در کشورهای در حال توسعه برگزار می شوند. بیشتر این دوره ها بخشی از یک دانشگاه تحقیقاتی اند.

شش آموزشگاه بین المللی در هلند وجود دارد که انواع مختلفی از دوره های تحصیلی شامل دوره های کوتاه، دوره های کارشناسی ارشد و در برخی از موارد دکترا را ارائه می دهند.

فهرستی از برخی دانشگاه های بین الملل در هلند در ادامه ذکر شده است:

سایر مراکز آموزشی در هلند - دانشگاه های هلند - سایت دانشگاه های هلند

کالج های دانشگاهی هلند

برخی دانشگاه های هلندی با کالج هایی تلفیق شده اند که دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه می دهند که سه سال طول می کشند. برخلاف دانشگاه ها، این کالج ها آموزش هایی به سبک علوم انسانی ارائه می دهند. این به این معناست که دانشجویان دانش عمومی از مباحث مختلف به دست می آورند. این کالج ها به خصوص جایگاه دانشجویانیست که تصمیم نگرفته اند در مقطع کارشناسی ارشد روی چه زمینه و رشته ای تمرکز کنند. در ادامه فهرستی از کالج های هلند نوشته شده است:

معرفی دانشگاه های برتر هلند – بهترین دانشگاه های هلند

در این قسمت به معرفی دانشگاه های برتر هلند می پردازیم که همگی در QS (معتبرترین وب سایت جهانی برای سنجش رتبه علمی دانشگاه ها) دارای رنکینگ یا رتبه علمی زیر 250 هستند.