دانشگاه های هلند

دانشگاه های هلند

تحصیل در هلند روز به روز علاقمندان بیشتری را به خود جذب می کند و این به دلیل وجود دانشگاه هایی با رتبه علمی بالا در دنیا و ارائه رشته های مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی است که مقصد مهاجرت بسیاری از دانشجویان شده است.

هلند به دانشجویان بین الملل دامنه ی گسترده ای از رشته ها را عرضه می کند که بیشتر آن ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. تدریس به زبان انگلیسی و محیط تحصیلی بین المللی سبب شده است تا در دو سال گذشته بیش از 90000 دانشجوی بین الملل به تحصیل در هلند بپردازند.

به طور کلی دو نوع دانشگاه اصلی برای تحصیلات دانشگاهی در هلند وجود دارد که با عنوان های دانشگاه های تحقیقاتی (Research Universities) و دانشگاه های علمی کاربردی (Universities of Applied Sciences) شناخته می شوند. در همین حال، شاخه ی کوچک تری از آموزش توسط موسسات مختص آموزش بین الملل فراهم می شود، که به طور خاص رشته ها و دوره های تحصیلی برای دانشجویان خارجی ارائه می کنند.

به جز دو نوع دانشگاه اصلی دولتی، می توانید تعداد محدودی از دانشگاه های خصوصی را نیز در هلند پیدا کنید. بیشتر این دانشگاه ها رشته های تخصصی در یک گروه درسی خاص را ارائه می دهند و شهریه ی بیشتری از دانشگاه های دولتی می گیرند.

دانشگاه های تحقیقاتی

بر اساس سیستم بولونیا، مقطع کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی هلند سه سال و کارشناسی ارشد دو سال طول می کشد. دانشگاه های تحقیقاتی آموزش و کار کلاسی دقیق تری را شامل می شوند که روی مباحث خاص تمرکز می کنند.

در بیشتر دانشگاه های تحقیقاتی هلند، شما می توانید در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته هایی تدریس شده به زبان انگلیسی بیابید.

مقطع کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی هلند به طور معمول سه سال تا زمان اتمام طول می کشد و معمولا شامل سابقه ی کاری نمی شوند. 13 دانشگاه تحقیقاتی در هلند هست که 12 تای این دانشگاه ها در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی به آموزش می پردازند.

18 دانشگاه تحقیقاتی در هلند وجود دارد که دوره ها و رشته های تحصیلی بین المللی ارائه می دهند. اکثر این دانشگاه ها دولتی هستند. این نهادهای آموزشی دانشجویان را در مطالعه ی علمی و به کار بردن علوم تعلیم می دهند. اگرچه بسیاری از رشته های تحصیلی در این دانشگاه ها مجموعه های تخصصی را نیز شامل می شوند و بیشتر دانشجویان فارغ التحصیل می توانند خارج از اجتماع تحقیقاتی کار پیدا کنند.

فهرستی از برخی دانشگاه های تحقیقاتی شناخته شده در ادامه آمده است:

رشته های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های علمی کاربردی معمولا بیشتر به سمت یافتن شغل و حرفه جهت دارند و در حدود خاصی از مطالعات تخصص پیدا می کنند. در مقایسه با دانشگاه های تحقیقاتی، این دانشگاه ها کلاسهایی با اندازه ی کوچکتر ارائه می دهند و ساختار آموزشی معمولا ثابت است. اگرچه بعضی از دانشگاه های علمی کاربردی تعدادی محدود از فعالیت های تحقیقاتی را نیز شامل می شوند، به صورت کلی اکثر این دانشگاه ها روی آموزش و تدریس تمرکز می کنند.

دانشگاه های علمی کاربردی

مقطع کارشناسی در دانشگاه های علمی کاربردی هلند از سه تا چهار سال طول می کشد، همیشه شامل دوره ی کارآموزی می شوند و بعضی رشته ها برنامه های تحصیل در خارج از کشور هلند را نیز ارائه می دهند.

دانشگاه های علمی کاربردی هلند شامل:

آموزشگاه های بین المللی

هلند برای بیش از 50 سال است که در حال ارائه ی شکل دیگری از تحصیلات دانشگاهی است: دوره های پیشرفته ی تدریس شده به زبان انگلیسی که به عنوان آموزش بین الملل شناخته می شوند. این آموزشگاه ها دوره هایی را ارائه می دهند که روی تبادل دانش در گروه های کوچک و مختلط فرهنگی تمرکز می کنند. این دوره ها توسط اساتیدی با تجربه ی کاری در کشورهای در حال توسعه برگزار می شوند. بیشتر این دوره ها بخشی از یک دانشگاه تحقیقاتی اند.

شش آموزشگاه بین المللی در هلند وجود دارد که انواع مختلفی از دوره های تحصیلی شامل دوره های کوتاه، دوره های کارشناسی ارشد و در برخی از موارد دکترا را ارائه می دهند.

فهرستی از برخی دانشگاه های بین الملل در هلند در ادامه ذکر شده است:

 • Institute for Housing and Urban Development Studies (part of the Erasmus University Rotterdam)
 • Institute of Social Studies (part of the Erasmus University Rotterdam)
 • International Institute for Geo-Information, Science and Earth Observation (part of the University of Twente)
 • Royal Tropical Institute
 • UNESCO-IHE Institute for Water Education

کالج های دانشگاهی

برخی دانشگاه های هلندی با کالج هایی تلفیق شده اند که دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه می دهند که سه سال طول می کشند. برخلاف دانشگاه ها، این کالج ها آموزش هایی به سبک علوم انسانی ارائه می دهند. این به این معناست که دانشجویان دانش عمومی از مباحث مختلف به دست می آورند. این کالج ها به خصوص جایگاه دانشجویانیست که تصمیم نگرفته اند در مقطع کارشناسی ارشد روی چه زمینه و رشته ای تمرکز کنند. در ادامه فهرستی از کالج های هلند نوشته شده است:

 • Amsterdam University College
 • University College Maastricht
 • University College Tilburg
 • University College Utrecht
 • University College Roosevelt
 • Degrees offered by different institutions

در این قسمت به معرفی دانشگاه های برتر هلند می پردازیم که همگی در QS (معتبرترین وب سایت جهانی برای سنجش رتبه علمی دانشگاه ها) دارای رنکینگ یا رتبه علمی زیر 250 هستند.