دانشگاه آمستردام هلند

دانشگاه آمستردام  یک دانشگاه دولتی است که مرکز تحقیقاتی بزرگ با بودجه عمومی،  در شهر آمستردام پایتخت هلند واقع شده است.

تاریخچه

دانشگاه آمستردام سومین دانشگاه قدیمی هلند است که در سال 1632 توسط مقامات شهرداری تأسیس و بعداً به نام  شهر آمستردام تغییر نام یافت.این بزرگترین دانشگاه هلند است. پردیس اصلی در مرکز آمستردام واقع شده است ، و چند دانشکده در مناطق مجاور مستقر هستند.در حال حاضر این دانشگاه با  با 31186 دانشجو، 4794 کارمند و هیئت علمی و 1340 دانشجوی دکترا و بودجه سالانه €600 میلیون یورویی جزء یکی از بزرگترین مجموعه های دانشگاهی در اروپا محسوب می شود.

دانشکده ها

دانشگاه دارای 59 دوره تحصیلی مربوط به لیسانس و 133 دوره تحصیلی فوق‌لیسانس است.حدود 200 رشته ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی  تدریس می شوند که در این زمینه دانشگاه آمستردام در اروپا برجسته  است.

دانشگاه آمستردام 7 دانشکده را دارد که به ترتیب زیر می باشند:

Amsterdam Law School
Economics and Business
(Faculty of Dentistry (ACTA
Faculty of Humanities
Faculty of Medicine
Faculty of Science
Faculty of Social and Behavioral Sciences

دانشکده پزشکی دانشگاه آمستردام  یکی از (8 ) مرکز پزشکی دانشگاهی در هلند است و یکی از مراکز بین المللی پیشرو  در زمینه ی پزشکی آکادمیک است.

دانشکده ی پزشکی دانشگاه آمستردام سه وظیفه ی اصلی را بر عهده دارد:

معالجه ی بیماران
تحقیقات پزشکی آکادمیک
فراهم آوردن آموزشی پزشک

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه آمستردام در لیست بهترین دانشگاه های دنیا( کیو اس) رتبه 62 را در سال 2019 بدست آورده است.از افتخارات دانشگاه آمستردام می توان به کسب شش جایزه علمی نوبل توسط دانشمندان این دانشگاه اشاره کرد.

امکانات دانشگاه

یکی از بزرگترین بخش های علمی دانشگاه آمستردام ، پارک علمی است که  مرکزی برای نوآوری تحقیق و کارآفرینی است. مؤسسات مهم تحقیقاتی در اینجا در کنار حدود 120 شرکت و شرکت های اسپین آف قرار دارند. پارک علمی آمستردام همچنین مرکز ورزش دانشگاه و کالج دانشگاه آمستردام است.

دانشگاه آمستردام دارای یک کتابخانه مرکزی است که یک کتابخانه گسترده است و با بیش از چهار میلیون جلد کتاب پر شده است. کتابخانه مرکزی دانشگاه حاوی بیش از چهار میلیون کتاب ، 70,000 نسخه های خطی ، 500,000 نامه و 125,000 نقشه است. این مجموعه همچنین دارای مجموعه های عجیب و غریب از گروه آثار نادر و گرانبها ،کتاب مقدس Bibliotheca Rosenthaliana در مورد تاریخ و فرهنگ یهود و گروه اسناد در مورد جنبش های اجتماعی است.

این دانشگاه همچنین دارای چاپخانه ای است که به عنوان “انتشارات دانشگاه آمستردام” شناخته می شود و این چاپخانه دارای لیست نشریاتی با بیش از عناوین 1,400 به دو زبان هلندی و انگلیسی است.

دانشگاه آمستردام همچنین دارای موزه است. موزه ها شامل؛ موزه آلارد پیرسون ، موزه دانشگاه ، موزه ولولیک ، موزه اسکریپت JA دورتموند ، موزه رایانه UVA و موزه جانورشناسی آمستردام. هر یک از این موزه ها اهداف خاصی دارند که در جهت تجهیز کردن دانشگاه فعالیت های مؤثری را انجام میدهند.

از افتخارات دانشگاه آمستردام می توان به کسب شش جایزه علمی نوبل توسط دانشمندان این دانشگاه و آموزش پنج نخست وزیر هلند در این دانشگاه اشاره کرد. این دانشگاه به واسطه تحصیل در رشته های زبان، جامعه شناسی، فلسفه، جغرافیا، علوم، اقتصاد، حسابداری و نیز رسانه و ارتباطات معروف است

افراد مشهور

افراد بسیار مشهوری در این دانشگاه تحصیل کرده اند که از ان میان می توان به افراد زیر اشاره کرد که برندگان جایزه نوبل بودند:

آسر توبیاس برنده  جایزه نوبل صلح در سال 1911
کریستیان ایجمان برنده جایزه نوبل پزشکی در سال 1929
یاکوبوس هنریکوس ون هوف برنده جایزه نوبل شیمی در سال 1901
یوهانس دیدریک ون در والس برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1910
پیتر زیمن برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1902
فریتز زرنیکه برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1953