فرهنگ و هنر کشور بلژیک – مهاجرت به بلژیک

فرهنگ و هنر کشور بلژیک

بلژیک یکی از کوچکترین کشورهای اروپایی است که برخی از برترین هنرمندان و متفکران، در این کشور چشم به جهان گشودند. شهرهای بسیار زیبا و تاریخی، غذاهای متنوع و فوق العاده و فرهنگی اصیل و غنی، تماما در وسعت 30000 کیلومتر مربعی این کشور، وجود دارد. بر اساس نظرسنجی های مختلف بین المللی، میزان رضایت بلژیکی ها از زندگی، درصد بسیار بالایی دارد. بلژیک که محل اقامت اتحادیه اروپا و ناتو است، تحت تاثیر فرانسوی ها، هلندی ها، اتریشی ها و اسپانیایی ها قرار گرفته و این کشور را به ترکیبی منحصر به فرد از فرهنگ های پیشرفته و سنتی تبدیل کرده است. ما در مقاله فرهنگ و هنر کشور بلژیک به بررسی موضوعات فرهنگی و هنر مرتبط با این کشور خواهیم پرداخت.

فهرست مقاله

آشنایی با فرهنگ کشور بلژیک

بلژیکی ها عموما افرادی صبور، انعطاف پذیر، متواضع و روشنفکر هستند. آنها برای حریم خصوصی دیگران، ارزش زیادی قائل هستند. سخت کار میکنند و بسیار منضبط می باشند. بلژیکی ها علاقه زیادی به مشارکت در دولت و فعالیت های اجتماعی دارند. آنها در مواجهه با افراد جدید، عموما صمیمی و دوستانه برخورد میکنند.

جایگاه خانواده در کشور بلژیک

زندگی خانوادگی در فرهنگ بلژیک بسیار مهم است. اعضای خانواده تقریبا هر وعده غذایی را با هم می خورند. البته این نزدیکی، بیشتر مختص خانواده بوده و در مجامع عمومی، حتی در روستاهای کوچک، سطح ارتباطات با همسایگان، خیلی زیاد نمی باشد. والدین بلژیکی عموما تا زمانی که فرزندانشان بالغ شوند، از نظر مالی از آنها حمایت میکنند. اگر چه پدر و مادرها در این کشور، هر دو مشغول کار میباشند، اما همچنان بیشتر مسئولیت های خانه و فرزندان، بر دوش مادران می باشد.

زندگی نوجوانان در کشور بلژیک

در صورتی که در بلژیک زندگی نمایید، میتوانید نمایشگاه ها و کارناوال های منظمی را در شهر های کوچک و بزرگ مشاهده نمایید. بلژیک همچنین محل خلق شخصیت های محبوبی همچون Tin-Tin و Smurfs می باشد.

نوجوانان بلژیکی معمولا از بازی فوتبال، دوچرخه سواری، رفتن به کنسرت و سینما و سفر در تعطیلات آخر هفته، لذت میبرند. نوجوانان همچنین در فعالیت هایی مانند تنیس، بولینگ، شنا، اسکیت روی یخ و قایقرانی شرکت میکنند. زندگی اجتماعی آنها معمولا بر خانواده و گروه های کوچک دوستانه استوار است. در بین موارد گفته شده، فوتبال را میتوان به عنوان اصلی ترین تفریح جوانان و نوجوانان بلژیکی نام برد. همچنین در این زمینه، دولت نیز سرمایه گذاری های فراوانی صورت داده است. همانطور که میدانید، طبق آخرین رتبه بندی اعلام شده از سوی FIFA، کشور بلژیک در صدر برترین تیم های ملی قرار دارد.

روزهای تعطیل در کشور بلژیک

در ادامه مقاله فرهنگ و هنر کشور بلژیک به روزهای تعطیل در این کشور می پردازیم. باید گفت که کشور بلژیک، روزهای تعطیل زیادی ندارد. از جمله روزهای تعطیل در این کشور می توان به روز جشن کارناوال و روز عید پاک اشاره کرد. جشن کارناوال، جشنی که پیش از عید پاک است، در فوریه یا مارس برگزار می شود. از فعالیت هایی که در این جشنواره انجام میشود میتوان به رژه رفتن، برگزاری نمایشگاه های خیابانی،  برگزاری مهمانی ها و پوشیدن لباس های رنگارنگ اشاره کرد.

عید پاک نیز یکی دیگر از روزهای تعطیل است که در یکشنبه ای از ماه مارس یا آوریل قرار دارد. مسیحیان بر این باور هستند که در این روز حضرت عیسی پس از این که به صلیب کشیده شد، دوباره زنده شده و از این رویداد به عنوان رستاخیز مسیح یاد میشود. در این عید معمولا به تزیین تخم مرغ و هدیه دادن به دیگران می پردازند.

فرهنگ و هنر کشور بلژیک مهاجرت به بلژیک موسسه آوید

زبان رسمی کشور بلژیک

باید گفت که عموم مردم بلژیک به انگلیسی مسلط هستند. البته در کنار انگلیسی، در بخش های مختلف به زبان های فرانسوی، آلمانی و فلاندری نیز صحبت میشود.

فرهنگ عمومی کشور بلژیک

جشنواره ها نقش مهمی در فرهنگ مردمان بلژیک ایفا میکنند. تقریبا هر شهر و شهرک، جشنواره مخصوص به خود را دارد که قدمت برخی از آنها به چندین قرن نیز میرسد. هدف از برگزاری این جشنواره ها، صرفا تفریح زود گذر نیست. آماده سازی برخی از این جشنواره ها ممکن است تا چندین ماه نیز به طول بیانجامد. از جمله این جشنواره ها میتوان به کارناوال سه روزه در بینچه (Binche) و مراسم Procession of the Holy Blood اشاره کرد. در کارناوال بینچه، مردانی با کلاه های بلند و پردار و لباس های روشن هستند که این کارناوال را رهبری میکنند. در ادامه مقاله فرهنگ و هنر کشور بلژیک به آشنایی با بخش هنر کشور بلژیک میپردازیم.

آشنایی با هنر کشور بلژیک

پس از آشنایی با فرهنگ بلژیک، به سراغ هنر این کشور میرویم. عموم کشورهایی که فرهنگی اصیل و غنی دارند، عموما در بخش هنری نیز، قدرتمند و فاخر عمل میکنن. همانطور که گفته شد، کشور بلژیک با فرهنگی غنی و ترکیبی از مدرنیته و سنتی بودن، توانسته است فرهنگ خود را به عنوان فرهنگی اصیل به منصه ظهور برساند. ما در ادامه مقاله فرهنگ و هنر کشور بلژیک به معرفی بخش های مختلف تشکیل دهنده هنر کشور بلژیک، خواهیم پرداخت.

کمیک یا داستان های مصور کشور بلژیک

هنر کشور بلژیک موسسه آوید اسمورفکشور بلژیک، کاریکاتوریست های معروف متعددی دارد که از جمله آنها میتوان به هرژه (Hergé) خالق شخصیت تن تن، پیو (Peyo) خالق اسمورف ها، فرانکوین (Franquin) خالق آثار «اسپیرو و فانتاسیو، مارسوپیلامی، گاستون» و موریس (Morris) خالق لوک خوش شانس اشاره نمود. اخیرا نیز آثار ژان ون هامه (XIII، Largo Winch، Thorgal و ...)، رائول کویین (Les Tuniques Bleues و مامور 212) از پرخواننده ترین آثار کاریکاتوری بحساب می آیند. کشور بلژیک به عنوان خانه ی مهمترین مجلات و ناشران کمیک در اروپا شناخته میشود؛ جایی که دوپو (مجله اسپیرو) و لو لومبار (مجله تن تن) از مهمترین مجلات کمیک شناخته میشوند.

موزه های کشور بلژیک

در ادامه مقاله فرهنگ و هنر کشور بلژیک به معرفی موزه های این کشور می پردازیم. همانطور که میدانید، تاریخ هر کشوری، سازنده فرهنگ و هنر آن کشور میباشد. موزه ها به عنوان فضایی که در آنها، از بخش هایی از تاریخ مراقبت و نگهداری میکنند، شناخته میشود. از این رو با مراجعه به موزه های هر کشوری میتوان اطلاعات مناسبی پیرامون تاریخ آن کشور و آثار هنری و فرهنگی ای که در گذشته در آن کشور وجود داشته است، کسب نمود.

اولین موزه ای که میخواهیم آن را معرفی کنیم، موزه سلطنتی هنرهای زیبا در شهر آنتروپ است. این موزه دارای مجموعه ای تحسین برانگیز از آثار پیتر پل روبنس می باشد. موزه گرونینگ (Groeninge museum) نیز یکی دیگر از موزه های کشور بلژیک بوده که در شهر بروژ واقع شده است. بزرگترین موزه بلژیک نیز موزه MAS (Museum Aan De Stroom) نام دارد که در شهر آنتروپ قرار دارد. موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک نیز در پایتخت این کشور قرار دارد. این موزه دارای یک سینما، یک سالن کنسرت و آثار هنری دوره های مختلف (از جمله این آثار به مجموعه بزرگ رنه ماگریت میتوان اشاره کرد) میباشد.

معماری کشور بلژیک

یکی دیگر از بخش های تشکیل دهنده فرهنگ و هنر هر کشوری، معماری آن کشور است. برای مثال میتوان به کشورمان اشاره نمود. یکی از بخش هایی که پیوسته مورد توجه بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بوده است، معماری های ایرانی اسلامی و یا معماری های گذشتگان (تخت جمشید و ...) می باشد. کشور بلژیک نیز آثار معماری بسیار جذابی دارد که مهاجرین و مسافرین بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. نمونه هایی از این آثار عبارتند از Romanesque Collégiale Saint-Gertrude de Nivelles که از سال 1046 میلادی برجای مانده است و Notre-Dame de Tournai وGothic   Cathedral of Our Lady که در قرن پانزدهم ساخته شده است. در کشور بلژیک معماران بنامی نیز زندگی میکردند. از جمله این معماران میتوان به وکتور هورتا (Victor Horta) و هنری ون د ولده (Henry van de Velde) اشاره نمود.

ادبیات کشور بلژیک

ادبیات بلژیکی در گذشته، به صورت یکپارچه تر و منسجم تر بود. اما امروزه بین ادبیات فلاندری (منطقه ای در شمال بلژیک) و ادبیات بلژیکی فرانکوفون (Belgian Francophone) تقسیم شده است. تا اواسط قرن بیستم، نویسندگان بلژیکی اغلب به زبان فرانسوی می نوشتند. دلیل این امر نیز این بود که زبان فرانسوی شناخته تر بود و تعداد بسیار بیشتری از افراد در دنیا به زبان فرانسوی تسلط داشتند. بعد از آن زمان، با پیدایش نویسندگان بزرگی همچون Tom Lanoye یا Dimitri Verhulst، ادبیات فلاندری نیز شروع به پیدایش نمود. البته نویسندگانی همچون Nicolas Defrecheux و Edouard Remou Champs نیز در این کشور بودند که به زبان والونی مینوشتند.

مشهورترین نویسندگان بلژیکی عبارتند از: گیدو گزل (1830-1899)، امیل ورهرن (1855-1916)، ماکس السکامپ (1862-1931)، موریس مترلینک (1862-1949)، پل ون اوستایژن (1896-1926) و ژاک برل (1929-1978) که از هر کدام از آنها، آثار ارزشمندی بجا مانده است.

موسیقی کشور بلژیک

در ادامه مقاله فرهنگ و هنر کشور بلژیک، به معرفی موسیقی این کشور خواهیم پرداخت. بسیاری از آهنگسازان مهم کلاسیک در کشور بلژیک متولد شده اند. یکی از مشهورترین آنها سزار فرانک (César Franck) است. همچنین آهنگسازان بنامی همچون هانری ویکستمپس، اوژن یسای، گیوم لکو و ویم مرتنز در این کشور بدنیا آمده اند.

در بخش خوانندگی نیز، این کشور بسیار شاخص عمل کرده است. لارا فابیان (Lara Fabian) به عنوان خواننده معاصر، فردیست که عموم ایرانی ها نیز وی را با آهنگ های خارق العاده اش می شناسند، در این کشور متولد شده است. همچنین میتوان از استروما، ژاک برل، آرنو، موران، بابژان شوپن، سالواتوره آدامو، فیلیپ لافونتن و پیر راپسات به عنوان برترین خوانندگان بلژیکی نام برد.

آدولف ساکس، مخترع ساکسیفون در بلژیک به دنیا آمد . این کشور همچنین استیج های جاز فراوانی دارد که با گروه هایی مانند Aka Moon، Maak's Spirit و  Octurn به شهرت بین المللی رسیده اند.

فرهنگ و هنر کشور بلژیک - سخن پایانی

ما در مقاله فرهنگ و هنر کشور بلژیک، به بررسی دو مقوله فرهنگ و هنر بصورت مجزا پرداختیم. فرهنگ کشور بلژیک، ترکیبی زیبا از فرهنگ های کشورهایی همچون فرانسه، اسپانیا، اتریش و هلند می باشد که مدرنیته و اصالت را در کنار یکدیگر جمع نموده است. بلژیکی ها افرادی منضبط هستند که سخت کار کرده و جایگاه خانواده برایشان بسیار با ارزش است. نوجوانان در این کشور به فعالیت های مختلف ورزشی و تفریحی پرداخته که از جمله اصلی ترین آنها میتوان به فوتبال و تنیس اشاره کرد. این کشور کاریکاتوریست های معروف متعددی دارد که از جمله آنها میتوان به هرژه (Hergé) خالق شخصیت تن تن، پیو (Peyo) خالق اسمورف ها اشاره کرد. همچنین خواننده معروف، لارا فابیان نیز اهل کشور بلژیک میباشد.

باید گفت...

تمام موارد ذکر شده نشان میدهد که این کشور از لحاظ فرهنگی و هنری، کشوری غنی و پیشرو بوده که پیشینه تاریخی گهرباری دارد. امنیت و آرامش در این کشور بسیار زیاد است. همانطور که در مقاله اقتصاد کشور بلژیک اشاره شد، این کشور از لحاظ اقتصادی یکی از برترین اقتصادهای قاره اروپا بوده و سطح رفاه افراد در این کشور نسبت به بسیاری از کشور ها، میزان بالایی است (سطح رفاه 22 برابری نسبت به ایران بیانگر این موضوع است). با توجه به جاذبه های گردشگری کشور بلژیک، سالانه تعداد زیادی از افراد از سراسر جهان به این کشور سفر میکنند. همچنین با توجه به مقاله دانشگاه های کشور بلژیک، این کشور دانشگاه های معتبر فراوانی دارد که سبب شده است که مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی به بلژیک شوند.

اگر شما نیز رویای زندگی در کشوری با اقتصاد بسیار قدرتمند و سطح رفاه بسیار بالا با فرهنگ و هنر اصیل و غنی را دارید، کشور بلژیک می تواند گزینه ای ایده آل برای شما باشد. کافیست با ما همراه باشید.

مهاجرت به بلژیک را از کجا شروع کنیم؟

در صورتی که میخواهید در کشوری با آب و هوای بسیار عالی و اقتصادی بسیار قوی و جاذبه های گردشگری فراوان اقامت داشته باشید، موسسه آوید به شما مهاجرت تحصیلی به بلژیک را پیشنهاد میدهد. کافیست از طریق فرم ارزیابی رایگان، شرایط خود را مورد ارزیابی قرار داده تا از امکان مهاجرت خود به این کشور، آگاهی یابید. همچنین شما می توانید با رزرو وقت مشاوره، بصورت کاملا تخصصی و کامل از شرایط مهاجرت به این کشور اطلاع یافته و مراحل اخذ پذیرش را شروع نمایید. موسسه آوید به عنوان متخصص امور مهاجرتی، در تمامی مراحل همراه شما می باشد.