تحصیل در ایتالیا متقاضیان بسیاری در سراسر جهان دارد. در ادامه این مقاله در مورد بهترین دانشگاه های ایتالیا مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا،دانشگاه بولونیا ایتالیا،دانشگاه ساپینزا ایتالیا،دانشگاه پیزا ایتالیا،دانشگاه ونیز ایتالیا و دانشگاه فلورانس ایتالیا،دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا و توضیح داده خواهد شد.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا یکی از قدیمیترین، بهترین و شناخته شده ترین دانشگاه های ایتالیا و دارای رنکینگ جهانی، به خصوص در رشته هنر و طراحی است. نکته قابل توجه در مورد این دانشگاه  جایگاه نهم بهترین دانشگاه دنیا در رشته ی معماری است.

تاریخچه

دانشگاه پلی تکنیک میلان در 29 نوامبر 1836 توسط Francesco Brioschi دبیر وزارت آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه پاویا تأسیس شد. . این قدیمی ترین دانشگاه در میلان است. نام اصلی آن مؤسسه عالی فنی Istituto Tecnico Superiore بود. و تنها مهندسی عمران و صنعتی تدریس میشد. در سال 1927 دانشگاه به پیازا لئوناردو داوینچی در منطقه ای که اکنون به Citta Studi معروف است نقل مکان کرد.

دانشگاه پلی تکنیک میلان  بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا با حدود 42000 دانشجو میباشد.. این دانشگاه بیشترین بودجه را در کل کشور در مقایسه با دیگر دانشگاه ها به خود اختصاص میدهد. دانشگاه پلی تکنیک میلان دو پردیس اصلی در شهر میلان ایتالیا دارد که بیشتر فعالیت های تحقیق و تدریس در آن قرار دارد، همچنین در پنج شهر دیگر در مناطق لومباردی ، امیلیارو رومانا پردیس های فعالی دارد.این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو میپذیرد.

دانشکده ها

پلی تکنیک شامل 12 دانشگده میباشد که در تمام مقاطع به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی دانشجو میپذیرد .این دانشکده ها عبارتند از :

( SCIENCE AND TECHNOLOGY (DAER

(ARCHITECTURE AND URBAN STUDIES (DASTU

     (ARCHITECTURE, BUILT ENVIRONMENT AND CONSTRUCTION ENGINEERING (DABC

(CHEMISTRY, MATERIALS AND CHEMICAL ENGINEERING “GIULIO NATTA” (DCMC

(CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING (DICA

(OF ELECTRONICS, INFORMATION AND BIOENGINEERING (DEIB

(MANAGEMENT, ECONOMICS AND INDUSTRIAL ENGINEERING (DIG

(MATHEMATICS FRANCESCO BRIOSCHI (DMAT

(MECHANICAL ENGINEERING (DMEC

(PHYSICS (DFIS

رشته های معماری و دیزاین یکی از پر طرفدارترین رشته ها در این دانشگاه میباشد . میلان شهر دیزاین و یکی از قطب های بزرگ دیزاین و معماری در اروپاست . وجود کمپانی های بزرگ و معتبر دیزاین و معماری در این شهر هر ساله بسیاری از دانشجویان را برای تحصیل در رشته های ذکر شده به این دانشگاه  جذب میکند.

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه پلی تکنیک میلان در وبسایت جهانی QS رتبه 149 را در سال 2020 به خود اختصاص داده است. در رشته طراحی داخلی  دارای رتبه 11 ودر معماری رتبه 9 میباشد.این رتبه ها نشان از اعتبار این دانشگاه در مقایسه با دیگر دانشگاه های دنیا میباشد.

امکانات دانشگاه

دانشگاه پلی تکنیک میلان در پروژه های تحقیقاتی اروپایی و بین المللی حضورفعال دارد . فقط در سال 2004 در حدود 60 پروژه های تحقیقات بین المللی در مقیاس بزرگ شرکت داشته ، در سال 2012 این تعداد به 132 پروژه  افزایش یافت و در حدود 80% از بودجه تحقیقاتی خود را از منابع بین المللی دریافت کرد.دانشگاه پلی تکنیک میلان اولین دانشگاه در ایتالیا بود که بودجه تخقیقاتی اروپا با تعداد 296 پروژه و 125.7 میلیون یورو بدست  آورد.

سیستم کتابخانه مرکزی با بیش از 4700000 جلد کتاب ژورنال ، مقاله علمی قابل دسترسی در تمام پردیس ها میباشد.این دانشگاه دارای بیش از 130 آزمایشگاه است که در زمینه انرژی، حمل و نقل، برنامه ریزی، مدیریت، طراحی، ریاضیات و علوم طبیعی و کاربردی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، محیط زیست و میراث فرهنگی مشغول به انجام تحقیقات هستند ، در این میان یک تونل باد و مرکز تست سقوط برای رشته های مرتبط نیز طراحی گردیده است.

یکی دیگر از موارد مهم قابل توجه در مورد دانشگاه پلی تکنیک میلان ، ارتباط کمپانی های بزرگ در حوره صنعت و دیزاین و معماری با این دانشگاه است ، بیش از 150 شرکت بزرگ همگاری مستقیم با پلی تکنیک دارند ، این همکاری به صورت برگزاری دوره های کار آموزی ، ورکشاپ ها و پروژه های تخقیقاتی در پایان نامه ها انجام میشود.

در نظرسنجی فارغ التحصیلان در سال 2007 نشان می دهد که 80٪ از فارغ التحصیلان دانشگاه پلی تکنیک میلان در طی سه ماه از فارغ التحصیلی و تقریباً 95٪ ظرف شش ماه شغلی پیدا می کنند. این ارقام برای دانش آموختگان سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد مشابه است.

افراد مشهور

بسیاری از دانشمندان و معماران مهم در این دانشگاه درس خوانده اند و تدریس کرده اندکه  از میان آنها میتوان به Gio Ponti، Achille Castiglioni، Renzo Pian، Aldo Rosso اشاره کرد.از دیگر دانشجویان معروف می توان به طراح مد و لباس کیلفرانکوفره نیز اشاره کرد. یکی دیگر  از مفاخر این دانشگاه Giulionattu است که جایزه نوبل شیمی را در سال 1963 کسب کرده است.

 

دانشگاه ساپینزا

دانشگاه ساپینرا یک دانشگاه تحقیقاتی میباشد که در شهر رم ایتالیا واقع شده است و هر ساله با پذیرش تعداد زیادی دانشجو نام خود را به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا ثبت کرده است . دانشگاه ساپینزا به‌طور مداوم نقش مهمی در تاریخ ایتالیا بازی کرده و به‌طور مستقیم در تغییرات و تحولات کلیدی در جامعه، اقتصاد و سیاست نقش داشته است.

تاریخچه

دانشگاه ساپینرا در سال 1303 تأسیس شد . بیشتر طبقه حاکم ایتالیا در ساپینرا تحصیل می کردند. از زمان اصلاحات سال 2011 دانشگاه ساپینزا رمب به دوازده دانشکده و 65 بخش تقسیم شده است.. امروز ساپینزا با 140000 دانشجوو 8000 نفر کارمند دانشگاهی بزرگترین دانشگاه ایتالیا میباشد . از این تعداد دانشجو  52% آن‌ها در مقطع کارشناسی و 48% در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل میباشند . دانشجویان  می توانند از 350 برنامه تحصیلی (لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا) و بیش از 350 دوره تخصصی و حرفه ای بهره ببرد، این دانشگاه دارای برنامه های پژوهشی قابل توجهی در زمینه های مهندسی ، علوم طبیعی ، علوم زیست پزشکی و علوم انسانی است.

دانشکده ها

دانشگاه ساپینرا دارای 12 دانشکده میباشد که طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه میکند و در تمام مقاطع تخصیلی دانشجو میپذیرد. این 12 دانشکده عبارتند از:

Architecture
Arts and Humanities
Civil and Industrial Engineering
Economics
Information Engineering, Informatics, and Statistics
Law
Mathematics, Physics, and Natural Sciences
Medicine and Dentistry
Medicine and Psychology
Pharmacy and Medicine
Political Science, Sociology, and Communication Science
School of Aerospace Engineering

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه ساپینرا در لیست بهترین دانشگاه های دنیا( QS) رتبه203را در سال 2020 بدست آورده است. همجنین این دانشگاه در سال 2018 در رشته تاریخ باستان رتبه اول دنیا را کسب کرد.

امکانات

براساس اطلاعیه جدید منتشر شده از سایت رسمی ساپینزا رم، این دانشگاه در سال تحصیلی ۲۰-۲۰۱۹ برای افرادی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، دو امتیاز در نظر می‌گیرد: 1- در صورت ثبت نام یکی از اعضای خانواده در دانشگاه ساپینزا، این دانشگاه از سایر اعضای خانواده هزینه کمتری دریافت می‌کند .2- دانشجویان در طول سالی که ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند بدون پرداخت شهریه رشته انتخابی خود را عوض کنند (البته تغییر رشته تا قبل از برگزاری امتحانات پایان ترم مقدور است).

دانشگاه ساپینزا دارای امکانات بسیار گسترده‌ای است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

55کتابخانه مجهز، با اتاق‌های مطالعه ۲۴ ساعته که مجموعه‌ای از کامل‌ترین منابع مطالعاتی و تحقیقاتی برای تمامی حوزه‌های علمی و پژوهشی است.. یکی از کتابخانه دانشگاه ساپینزا به نام کتابخانه آلساندریا (Biblioteca Universitaria Alessandrina)، ساخته‌ شده در سال ۱۶۶۷ توسط پاپ الکساندر، دارای کتابخانه ۱.۵ میلیون جلد کتاب هست.

18موزه که دارای مجموعه‌هایی از آثار فاخر و شاهکارهای تاریخی و هنری قرون‌وسطی و دیگر ادوار تاریخی هستند.

دفاتر Ciao and Hello که برای ارائه راهنمایی‌های لازم به دانشجویان همواره در دسترس هستند و مسئولیت هدایت دانشجویان را در زمینه‌های متفاوت به‌خصوص در ابتدای ورود دانشجویان به دانشگاه بر عهده‌ دارند.

دفاتر هدایت و راهنمایی دانشکده‌ها که خاص هر رشته‌ی تخصصی هست و مشاوره‌های مورد نیاز دانشجویان را به آن‌ها ارائه می‌دهند.

دفاتر کار مخصوص دانشجویان معلول، دانشگاه ساپینزا به‌منظور رفاه حال دانشجویان با شرایط جسمی خاص دفتر کارهایی ویژه این افراد در نظر گرفته است.

سالن و زمین‌های ورزشی متعدد که برای ترویج فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی در اختیار دانشجویان قرارمی گیرد.

۲ بیمارستان که برای ارائه خدمات پزشکی به دانشجویان و کارمندان دانشگاه ساپینزا هستند.

امکانات کامل جهت فعالیت‌های فرهنگی و هنری همچون سالن‌های موسیقی، تئاتر، رادیو آنلاین و … در دانشگاه ساپینزا وجود دارد که می‌توانند سبب افزایش مهارت‌های دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه‌ها باشد.

دانشگاه ساپینزا فرصت های بسیاری ازجمله بورس تحصیلی در خارج از کشور، کارآموزی در کشورهای اروپایی و غیراروپایی و دکترای بین‌المللی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند.

همچنین این دانشگاه دارای یک باغ گیاه شناسی بسیار بزرگ برای تحقیقات علمی میباشد که در آن انواع گونه های گیاهی کم نظیر پرورش میابند.

افراد مشهور

از فارغ‌التحصیلان مشهور دانشگاه ساپینزا می‌توان به فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا، فدریکو فلینی فیلمساز مشهور و بنام ایتالیایی، برناردو برتولوچی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس مشهور ایتالیایی و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی دریکی از دوره‌های جایزه اسکار اشاره کرد.

دانشگاه بولونیا

قدیمیترین دانشگاه فعال حهان دانشگاه بولونیاست که تا هزار سالگیش تنها چند ده سال دیگر باقی مانده است.دانشگاه بولونیا همواره به عنوتن قدیمیترین دانشگاه دنیا که هنوز پا برجاست شناحته شده و اولین دانشگاهی است که از عبارت University برای دانشجویان و اساتید خود استفاده کرده است .

تاریخچه

این دانشگاه در سال 1080 توسط انجمن صنفی متشکل ازدانشجویان ساخته شد و  در سال 1158 از سوی فردریش بارباروسا امپراتور مقدس رم به رسمیت شناحته شد ، از این رو این دانشگاه قدیمیترین دانشگاه فعالی است که در جهان بر اساس درجات و نظام دانشگاهی تاسیس شده است .این دانشگاه در راونا ، فورلی ، سسنا و ریمینی و یک مرکز شعبه در خارج از کشور در بوینس آیرس ، آرژانتین دارد.

ین دانشگاه از لحاظ تاریخی به دلیل تدریس در مورد قوانین و قوانین مدنی قابل توجه است. دانشکده پزشکی که در در قرن سیزدهم به دلیل احیای عمل شکاف انسان ، که از زمان روم در اروپا استفاده نشده بود ، مشهور شد. دانشکده علوم در قرن 17 ساخته شد و در قرن 18 زنان به عنوان دانشجو و معلم پذیرفته شدند.

ساختار سازمانی دانشگاه بولونیا از 33 گروه آموزشی و 11 مدرسه تشکیل می­شود که فعالیت های آموزشی را هماهنگ نموده، ترکیب یکنواختی ایجاد می­کند و مکمل  حوزه های آموزشی هستند.

این دانشگاه با بیش از ۶۵۰۰۰ دانشجو یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا به شمار می‌رود. دانشگاه بولونیا ۱۰۵ دوره کارشناسی 110 دوره کارشناسی ارشد، ۱۲ دوره کارشناسی ارشد پیوسته، ۴۷ دوره دکتری و ۶۶ دوره کارشناسی ارشد حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

دانشکده ها

دانشگاه بولونیا دارای یازده دانشکده  و 33 دپارتمان میباشد  که عبارتند از:

Agriculture and Veterinary Medicine
Economics, Management and Statistics
Engineering and Architecture
Foreign Languages and Literature, Interpretation and Translation
Law
Arts, Humanities, and Cultural Heritage
Medicine and Surgery
Pharmacy, Biotechnologies and Sport Sciences
Political Sciences
Psychology and Education Sciences
Sciences

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه بلونیا در لیست بهترین دانشگاه های دنیا( QS) رتبه177را در سال 2020 بدست آورده که نسبت به سال های قبل سه پله صعود داشته است.

امکانات دانشگاه

دانشگاه بولونیا با رایگان کردن موزه ها و موسسات آموزشی زبان ایتالیایی خود برای دانشجویان بین المللی هر سال بر میزان علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه خود می افزاید. ورزش و کتاب جز جداناپذیر در دانشگاه بولونیا ایتالیا است. کتابخانه مجهز این دانشگاه جایگاه ابدی بسیاری از کتابخانه ارزشمند جهان است. اساتید و کارکنان دانشگاه بولونیا ایتالیا همواره دانشجویان را به کارآموزی در موسسات مختلف ترغیب می کنند به همین منظور این دانشگاه دارای ۱۲ مرکز تحقیق و آموزش، ۷ مرکز تحقیقات صنعتی و ۱۶ مدرک بین المللی می باشد.

دانشگاه بولونیا ایتالیا علاوه بر محیط آموزشی خود، دارای کتابخانه شهری و عمومی و سالن تئاتر در طبقه اول خود می باشد که تمامی مردم قادر به استفاده از آن می باشند. آرشیو گیاهان خشک شده در بخش باغ گیاه شناسی دانشگاه بولونیا قدمتی چند هزار ساله دارد به طوری که قدمت برخی از گیاهان موجود در این باغ به قرن ۱۶ میلادی باز می گردد.

دانشگاه پادوا

دانشگاه پادوا در شهرستان پادوا در ایتالیا واقع شده است . دانشگاه پادوا ایتالیا یک دانشگاه پیشرو در تحقیقات در کشور ایتالیاست به طوریکه کل بودجه سالانه دانشگاه پادوا ایتالیا برای پژوهش های دانشجویی ۶۰۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده است.

تاریخچه

 دانشگاه پادوا درسال 1222 به عنوان یک مدرسه حقوق تاسیس شد و یکی از دانشگاه های برجسته در اروپا در اوایل دوران مدرن بود. یکی از نخستین دانشگاه هادر جهان و دومین دانشگاه  قدیمی در ایتالیا است.درسال 1399 دانشکده پزشکی فعالیت خود را در دانشگاه پادوا آغاز نمود. این دانشگاه نقش برجسته ای در شناسایی و درمان بیماری ها و بیماری ها و متخصص در کالبد شکافی و عملکرد داخلی بدن داشت.

باغ گیاه شناسی پادووا ، که در سال 1545 توسط این دانشگاه تأسیس شد ، یکی از قدیمی ترین باغ ها در نوع خود در جهان (پس از باغ های معلق بابل) بود.

این دانشگاه قدیمی ترین تئاتر آناتومیک ماندگار در اروپا است که قدمت آن از سال 1595 برپا شده است.

از سال ۱۵۹۵ تئاتر آناتومی معروف پاداو هنرمندان و دانشمندان را به مطالعه در مورد بدن انسان تشویق کرد. این قدیمی‌ترین نمایش آناتومی (سالن تشریح بدن انسان، کالبدشکافی) دائمی در اروپا است. در این سالن حدود ۲۵۰ استاد و دانشجو تشریح بدن یک انسان را نظاره می‌کردند. این سالن با اقتباس از آمفی‌تئاترهای روم باستان به‌صورت مارپیچ طراحی‌ شده است. این تئاتر کمک بسیار شایانی به پزشکان برای شناختن درون بدن انسان کرده است. امروزه این سالن به مکانی توریستی برای علاقه‌مندان تاریخ پزشکی تبدیل‌ شده است.

این دانشگاه دارای 61000 دانشجو ،32 دانشکده ، 2054 استاد،2227 کارمند می باشد. همچنین این دانشگاه دارای 43 مرکز تحقیقاتی و 49 مدرسه تخصصی می باشد.

پادوا با میزبانی از 61000 دانشجو با دارا بودن جمعیتی کمی بیش از 200.000 نفر نمایانگر یکی از قدیمیترین شهرهای دانشگاهی است جایی که در آنجا دانشجو و زندگی شهری در ارتباط بسیار نزدیک به هم هستند که به خاطر همان شهری دانشجویی لقب گرفته است. دفتر مرکزی شرکت سافیلو ( دومین تولید کننده عینک جهان )  نیز در این شهر قرار دارد.

دانشکده ها

دانشگاه پادوا درارای 8 دانشکده میباشد که عبارتند از :

Agricultural science and Veterinary medicine
Economics and Political sciences
Engineering
Human and social sciences and cultural heritage
Law
Medicine and surgery
Psychology
Sciences

دانشگاه پادوا ارائه کننده 161 برنامه تحصیلی و  8 برنامه تحصیلی تک دوره ای، 73 رشته تحصیلی کوتاه مدت و مدارس تخصصی (عمدتا پزشکی) است.بخش های تحقیقاتی بیش از 39 برنامه مختلف دکترا را شامل می شود که بسیاری از آنها به طور کامل در زبان انگلیسی برگزار می شود.این دانشگاه در لیست بهتربن ها برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا میباشد.

رنکینگ

دانشگاه پادوا  در لیست بهترین دانشگاه های دنیا( QS) رتبه249 را در سال 2020 بدست آورده است.همپنین در رشته آناتومی و فیزیولوژی رتیه 27 و در علوم طبیعی رتبه 95 را دار میباشد.

امکانات دانشگاه

دانشگاه پادوا ایتالیا دارای 33 کتابخانه، 43 مرکز خدمات و تحقیق، 1 بیمارستان دولتی، 1 بیمارستان دامپزشکی و مزرعه آزمایشگاهی است.بیش از 2 میلیون کتاب در کتابخانه دانشگاه پادوا وجود دارد، دسترسی آسان به اتاق های مطالعه و یک کاتالوگ کامل آنلاین (حاوی 140012 مجله الکترونیکی) اثبات کارایی سیستم کتابخانه دانشگاه را نشان می دهد.

پیوندهایی بین دانشگاه و بنگاهها ، مؤسسات خصوصی و دولتی و انجمنهای حرفه ای برقرار شده است تا بتواند دوره های کارآموزی را به عنوان فرصتی برای اشتراک اطلاعات و تجربیات ایجاد کند.

استفاده از روش‌های تجربی و علمی همراه با تدریس قرن شانزدهم و هفدهم، پادوا را به یک کارگاه ایده‌ها تبدیل کرد و به خواستگاه شخصیت‌هایی تبدیل شد که تاریخ فرهنگی و علمی بشریت را تغییر دادند.

افراد مشهور

از افراد بسیار مشهور که در این دانشگاه تحصیل و رشد کرده‌اند می‌توان به ستاره‌شناس مشهور لهستانی نیکلاس کوپرنیک اشاره کرد. همچنین وینچنزو گالوچی که اولین پیوند قلب در ایتالیا را انجام داد.

پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین یک دانشگاه مهندسی  واقع در شهر تورینو  در شمال ایتالیا  است . این دانشگاه یکی از قدیمی ترین  دانشگاه های فنی ایتالیا است و از بهترین دانشگاه های جهان در زمینه معماری  و مهندسی  به حساب می اید.

تاریخچه

دانشگاه پلی تکنیک میلان  در سال 1859  تاسیس شد. در قرن بیستم ، دانشگاه تورین یکی از مراکز ضد فاشیسم در ایتالیا بود..بین سال های 1998 تا 2000 دانشگاه پلی تکنیک تورین با آژانس UIF فرانسه، برای تأسیس دانشگاه فرانسوی ایتالیایی در زمینه تحقیقات علمی و فرهنگی همکاری کرد.

از میان 35000 دانشجو، 50 درصد دانشجویان از خارج از منطقه به این دانشگاه آمده اند و  15 درصد دانشجویان بین المللی اند و (به طور متوسط ​​6 درصد دانشجویان ملی هستند). این پردیس اهداف و خدمات آموزشی و پژوهشی خاصی برای جامعه محلی دارد و محیط آموزشی چند فرهنگی ویژه ای را جهت تحصیل دانشجویان فراهم می کند و این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که از نزدیک و در محیط واقعی با شرکت های بزرگ در انجام پروژه ها همکاری داشته و قبل از فارغ التحصیلی تجربه کاری موردنیاز را به دست می آورند.

دانشگاه پلی تکنیک تورین موفق به دریافت عنوان “دانشگاه اروپا” توسط کمیسیون اروپا شده است. به همراه 6 دانشگاه فنی دیگر اروپا ، دانشگاه پلی تکنیک تورین اتحاد یونیت را تشکیل داده است (شبکه دانشگاه برای نوآوری ، فناوری و مهندسی). هدف از این پروژه ایجاد یک پردیس بین المللی ، معرفی برنامه های درسی بین اروپایی ، ارتقاء همکاری های علمی بین اعضا و تقویت انتقال دانش بین کشورها است.

ساختمان های چند منظوره دانشگاه پلی تکنیک تورین که از ساختار آنگلوساکسون منطقه  الهام گرفته ، پایه تخقیقات و خدمات کاربردی به دانشجویان میباشد.

دانشکده ها

دانشگاه پلی تکنیک تورین دارای 12 دانشگده میباشد که عبارتنداز:

 

Architecture and Design

  Control and Computer Engineering

  Energy

 Electronics and Telecommunications

  Environment, Land and Infrastructure Engineering

  Management and Production Engineering

 Mechanical and Aerospace Engineering

  Applied Science and Technology

 Structural, Geotechnical and Building Engineering

  Mathematical Sciences

 Regional and Urban Studies and Planning

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه پلی تکنیک تورین در وبسایت جهانی QS رتبه 387 را در سال 2020 به خود اختصاص داده است. این رتبه بندی در مهندسی عمران و سازه 34 و مهندسی برق 50 میباشد.

امکانات دانشگاه

کتابخانه بین المللی دانشگاه پلی تکنیک تورین یک سرویس جدید است که مرجع بسیاری از آثار ادبیات ایتالیایی و خارجی برای دانشجویان دانشگاهی که در دانشکده های تورین مستقر هستند، ارائه می دهد. این  کتابخانه تقریبا تقریبا ۱۰۰۰  مرجع را در ۱۲ زبان در اختیار دارد.

دانشگاه پلی تکنیک تورین قراردادهای تحقیقاتی فراوانی با شرکت های بزرگ محلی و بین المللی دارد که تعداد آنها به 7000 مورد در سال میرسد. بعضی از این شرکت ها عبارتند از :فیات ، فرارری ، آی بی ام مایکروسافت و نوکیا.

وجود کارخانجات عظیم اتومبیل سازی در این شهر آنرا به کانون صنعتی بزرگی تبدیل کرده است و در کنار میلان و جنوا به مثلث صنعتی اینالیا معروف شده است .

اکثر فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد در طی چند روز پس از فارغ التحصیلی شغل پیدا می کنند. بخش ویژه ای به نام Stage & Jobs برای بهبود ارتباط بین دانشجویان و صنعت ایجاد شده است.

سنت و نوآوری دانشگاه، شهرت بین المللی برجسته ای را نصیب آن ساخته است. تقریبا در تمامی رشته های اصلی شاخه فنی مهندسی، دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا جزو 50 دانشگاه برتر دنیا به حساب می آید و این یعنی، نه فقط در ایتالیا، بلکه در سطح دنیا هم این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه ها و مؤسسات فنی مهندسی است و از این رو انتخابی عالی برای آنهایی محسوب می شود که قصد تحصیل در ایتالیا را در شته های فنی مهندسی دارند.

دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر پیزا یگی از جذاب ترین و توریستی ترین شهر های ایتالیا واقع شده  است.

تاریخچه

دانشگاه پیزا در سال 1343 به دستور پاپ کلمنت تأسیس شد. اولین کنگره دانشمندان ایتالیایی در سال 1839 در پیزا برگزار شد. بیش از 300 متخصص رشته های مختلف و 421 دانشمند در مورد جانورشناسی ، آناتومی تطبیقی ​​، شیمی ، فیزیک ، ریاضیات ، زراعت ، فناوری ، گیاه شناسی ، فیزیولوژی پوشش گیاهی ، زمین شناسی ، کانی شناسی ، جغرافیا و پزشکی بحث کردند. دانشگاه پیزا از قدیمی ترین دانشگاه های موجود در جهان است و دهمین دانشگاه قدیمی در ایتالیا است.

دانشگاه پیزا حدود 50000 دانشجو دارد که شامل 46000 دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد و 3500 دانشجوی دکترا است.

رشته های لیسانس: ۵۸
رشته های کارشناسی ارشد: ۶۴
رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته : ۸
رشته های دکترا: ۴۹
دوره های تخصصی دکترا: ۴۹
دوره های تخصصی یک ساله از جمله ام بی ای :۵۵

دانشکده ها

دانشگاه پیزا شامل 11 دانشکده میباشد که عبارتند از:

Agriculture

 Economics

 Engineering

 Foreign Languages and Literature

 Law

 Letters and Philosophy

 Mathematics, Physics and Natural Sciences

 Medicine and Surgery

Pharmacy

Political Sciences

 Veterinary Medicine

دانشگاه پیزا یکی ار بهترین مقاصد برا تخصیل پزشکی و داروسازی میباشد.این دانشگاه به دلیل مراکز تحقیقاتی خود در سطح بین المللی شناخته شده است و افتخار دارد که نخستین دانشگاهی باشد که مدرک علوم کامپیوتر در ایتالیا راه اندازی کرده است.

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه پیزا در وبسایت جهانی QS رتبه 189 را در سال 2020 به خود اختصاص داده است.

امکانات

در دانشگاه پیزا ایتالیا در بعضی از رشته ها حتی ارائه مدرک زبان انگلیسی اجباری نیست و تنها با تسلط به زبان و ارائه یک مصاحبه تصویری (Skype) اخذ پذیرش امکانپذیر می باشد.

تقریباً همه­ بخش های دانشگاه پیزا در قلب شهر پیزا در هر دو بخش مرکز تاریخی و مناطق اطراف واقع شده بطوری که می توان با پای پیاده در عرض ۲۰ دقیقه از مرکز پیزا به دانشگاه پیزا ایتالیا رسید.

این دانشگاه همچنین با مؤسسات معتبر و  هیئت ملی تحقیقات و صنعت رو به رشد فناوری اطلاعات ، که در سالهای اخیر در توسکانی رونق گرفته ، پیوندهای محکمی برقرار کرده است.

افراد مشهور

معروفترین فارغ التحصیلان از دانشگاه پیزا ایتالیا عبارتند از گالیله و آنتونیو پاسینوتی، برندگان جایزه نوبل مانند جوسوئه کاردوچی (ادبیات)، انریکو فرمی (فیزیک) و کارلو روبیا (فیزیک).

دانشگاه ونیز

دانشگاه فوسکاری ونیز در سال 1868 در یک کاخ گوتیک تاسیس شد به همین علت نام این دانشگاه با الهام از نحوه معماری ساختمان فوسکاری نامیده شد. این دانشگاه در ونیز مرکزی و در حوضه کانال گراند واقع شده است. دانشجویانی که به اندازه کافی خوش شانس باشند که موفق به تحصیل در این دانشگاه شوند، از یکی از زیباترین مناطق در دنیا بهره مند خواهند شد و آن شهر روی آب و افسانه ای ونیز است که در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

تاریخچه

دانشگاه  فوسکاری ونیز از ابتدا به عنوان Regia Scuola Superiore di Commercio (دبیرستان تجارت سلطنتی ) توسط یک حکم سلطنتی در تاریخ 6 اوت 1868 تاسیس شد و آموزش در دسامبر همان سال آغاز شد. ایده ایجاد چنین مدرسه ای پس از ضمیمه ونیز به پادشاهی جدید ایتالیا در سال 1866 به وجود آمد و توسط سه نفر ارتقا یافت: لوئیجی لووزاتتی( اقتصاددان سیاسی یهودی، بعدا نخست وزیر ایتالیا) ادواردو دوداتی (سناتور پادشاهی ایتالیا و معاون رئیس جمهور ) و فرانسیسکو فرارا ( اقتصاددان سیسیلی مدیر مدرسه ).

دانشکده ها

دانشگاه ونیز هشت دانشکده با بیش از 21000 دانشجو دارد. این دانشکده ها عبارتند از :

Economics
Philosophy and Cultural Heritage
Management
Environmental Sciences, Informatics and Statistics
Molecular Sciences and Nanosystems
Linguistics and Comparative Cultural Studies
Asian and North African Studies
Humanities

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه ونیز در وبسایت جهانی QS رتبه 150 دانشگاه برتر جهان برای هنر و علوم انسانی و زبان  و در لیست 200 دانشگاه برتر برای تاریخ قرار دارد. در رشته اقتصاد نیز در لیست 250 دانشگاه برتر دنیاست.

امکانات

این دانشگاه حدمات هدفمند برای حمایت، راهنمایی، و هدایت شما از طریق دنیای مار را به شما میدهد و این فرصت را در اختیار دانشحویان قرار میدهد تا با شرکت های بین المللی نماس مستقیم برقرارکنند و مهارت های خود را از طریق مارگاه های خاص خود در زمینه کار آفرینی و مهارت های دیگر توسعه دهند . دانشجویان میتوانند در رویداد های استخدام و گرایش کاری مشارکت کنند و در مورد نوشتن و ایجاد رزومه کمک و راهنمایی بگیرند.

این دفتر دوره های کارآموزی و کار در ایتالیا و خارج از کشور، همچنین نمایشگاه های حرفه ای، فرصت های استخدام و کارگاه های آموزشی را برای کمک به دانش آموزان کنونی و فارغ التحصیلان برای دست آوردن مهارت های حرفه ای که نیاز به رقابت در بازار کار دارند، برگزار می کند. افرادی که برای تحصیل در ایتالیا به ونیز سفر می کنند می توانند برای دوران پس از تحصیل خود از این خدمات استفاده کنند.

سیستم کتابخانه دانشگاه (SBA) شامل 4 کتابخانه اصلی (هنر و علوم انسانی، اقتصاد و مدیریت، زبان ها و فرهنگ ها، علم و فناوری) با حدود 1 میلیون کتاب و 400 هزار نشریه و دسترسی به طیف وسیعی از منابع الکترونیکی است.

این مرکز دوره های زبان های انگلیسی، فرانسوی، روسی، اسپانیایی و آلمانی را در سطوح مختلف فراهم می کند.دانشگاه ونیز دارای ایستگاه رادیویی است که  توسط دانش آموزان دانشگاه فوسکاری ایجاد شده است و اخبار دانشگاه را پوشش می دهد.

مراکز پژوهشی دانشگاه ونیز ایتالیا

مرکز زبان دانشگاه – CLA مرکز مهارت های فکری

مرکز رنسانس و اندیشه های مدرن مدرن مرکز تحقیقات تجربی مدیریت و اقتصاد (CERME)

مرکز آموزش زبان مرکز خدمات بین المللی برای رشته های تجربی

مرکز بین المللی مطالعات اقتصاد گردشگری مرکز تحقیقات حقوق بشر وزارت امور خارجه

مرکز مطالعات هنرهای روسی مرکز بین المللی علوم انسانی و اجتماعی

مؤسسه کنفوسیوس ونیز موسسه دینامیک فرایندهای محیطی – CNR

مرکز مطالعات آب و هوا ونیز (VICCS) مراکز بین دانشگاهی

مرکز اروپایی فناوری زندگی مرکز بین الملل اخلاق

مرکز بین دانشگاه مطالعات فرهنگ ونوتو

افراد مشهور

جوزپه دلونگی ، بازرگان انریکو دلالکیا، بازرگان

روبرتو منگوسو، بانکدار و سرمایه گذار رنزو روسو ، بازرگان، بنیانگذار نام تجاری لباس دیزل

میشل بولدرین، اقتصاددان پائولو کاستا، اقتصاددان و سیاستمدار

کارلو کارارو، اقتصاددان اوگو لا ملفا، سیاستمدار

فلامینیو پیکولی، سیاستمدار لیلی گربر، سیاستمدار، نویسنده، روزنامه نگار

باربارا فری، مورخ پل واتزلاویک، فیلسوف و روانشناس
ماسیمیلیانو فرانی ، پیانیست

دانشگاه فلورانس

دانشگاه فلورانس یکی از قدیمیترین دانشگاه های جهان و ایتالیا محسوب میشود و در شهر نقاشی و مجسمه ، فلورانس واقع شده است . شهری که به واسطه وجود خانواده مدیچی از شهرت زیادی برخوردار بوده است .

تاریحچه

دانشگاه فلورانس دارای ریشه هایی بسیار کهن است. تاریخچه این دانشگاه به مدرسه ای عمومی برمی گردد که در سال 1321 میلادی توسط جمهوری فلورانس تاسیس شد و بعدها در زمان مدیچی به پیزا منتقل شد. در سال 1859 موسسه آموزش عالی حرفه ای و مطالعات تخصصی در فلورانس تاسیس شد. این مؤسسه به مرور زمان اعتبار یک موسسه دانشگاهی را به دست آورد و  در سال 1924 عنوان رسمی دانشگاه را یافت.

دانشگاه فلورانس یک مرکز مهم و با نفوذ آموزش و پژوهش در ایتالیا  با 1800 استاد ، 1600 کادر اداری ، و بیش از 1600 دستیارپژوهشی و دانشجوی دکترا می باشد.  126رشته ( در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد) در 10 دانشکده در این دانشگاه تدریس می شوند.این دانشگاه 51000 دانشجو دارد که یک چهارم آن از خارج از توسکانی هستند. این دانشگاه یکی از بزرگترین و سازنده ترین سیستم های تحقیقاتی دولتی در ایتالیا محسوب می شود.

دانشکده ها

دانشگاه فلورانی دارای 12 دانشکده میباشد که عبارتند از :

Agriculture

 Architecture

 Art

Economics

  Engineering

 School of Law

Mathematics, Physics

  Natural Sciences

  Medicine and Surgery

  Pharmacology

  Political Science

 Psychology

رنکینگ دانشگاه

دانشگاه فلورانس در وبسایت جهانی QS رتبه 448 را در سال 2020 به خود اختصاص داده است.

امکانات دانشگاه

دانشگاه های بسیار معتبری از سراسر دنیا برنامه هایی در فلورانس دارند که در زیر نمونه هایی از آن نام برده شده است :

برنامه دانشگاه نیویورک در فلورانس

که در باغ زیبای 60 هکتاری در منطقه لاپیترا واقع است و فعالیت های بسیاری از زندگی دانشگاهی دوره های آکادمیک، سفرهای منظره و بازدید، سخنرانی های مهمان، کنفرانس های دانشگاهی، گروه های مطالعه، پروژه های زبان ایتالیایی، را ارئه می کند. شرکت کنندگان زندگی سبک زندگی ایتالیایی را خواهند دید و تاریخ و زندگی روزانه این شهر را که یکی از مراکز اصلی فرهنگ اروپا است، درک می کنند.

برنامه دانشگاه استنفورد در فلورانس

دانشگاه استنفورد در فلورانس فرصتی برای بهره بردن از منابع فکری و بصری منحصر به فرد شهر و تمرکز بر دو حوزه: تاریخ و هنر رنسانس و مطالعات معاصر ایتالیایی و اروپایی، فراهم می کند. این برنامه برای کمک به دانش آموزان برای شناخت کامل فرهنگ ایتالیایی از طریق خانواده ها، دوره های دانشگاه فلورانس، برنامه های زبان، تحقیقات، کارآموزی و فرصت های خدمات عمومی ارائه می شود.

برنامه های دیگری نیز مانند برنامه دانشگاه فلوریدا ، دنشگاه سیراکوز ، دانشگاه کلیفرنیا ، دانشگاه آریزونا ، دانشگاه میشیگان ، دانشگاه هاردینگ ، دانشگاه واشینگتون ، دانشگاه ریچموند ، مدرسه اقتصاد اروپا و بسیاری از برنامه های دیگر نیز با کمک دانشگاه فلورانس ایتالیا در این شهر برگزار می شود که باعث افزایش کیفیت و بار علمی شهر و دانشگاه شده است.

افراد مشهور

میکائیل ژان، فرماندار سابق کانادا
نیکلاس پنجم، پاپ اسبق کلیسای کاتولیک رم
ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا در سال 2014