تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا  در واقع از سن 3 ساللگی آغاز میشود که البته در این مقطع سنی آموزش اجباری محسوب نمیشود . به این دوره اصطلاحا پیش دبستانی گفته میشود که از سن 3 تا 6 سالگی را در بر میگیرد . علیرغم اجباری نبودن این دوره آموزشی ، اما حدود 95 درصد از مردم ایتالیا این بخش از تحصیل را برا ی فرزندان خود ضروری میبینند و در پیش دبستانی های دولتی و یا خصوصی ثبت نام میکنند .

تحصیل اجباری در ایتالیا با آموزش ابتدایی آغار میگردد و از سن 6 تا 11 سالگی را دربر میگیرد و در پایان یعنی پنجم دبستان امتحانی برگزار میگردد، که بعد ار کسب نمره قبولی وارد آموزش متوسطه میشوند . برای آموزش ابتدایی هم دو نوع مدرسه وجود دارد . دولتی و خصوصی . مدارس دولتی رایگان هستند و برای مدارس خصوصی والدین باید هزینه پرداخت کنند .

آموزش اجباری، علاوه بر آموزش ابتدایی شامل مقطع مقدماتی متوسطه هم می‌شود که سه سال طول کشیده و بچه‌های 11 تا 14 سال در آن تحصیل می‌کنند . بیشتر مدارس مقدماتی توسط دولت حمایت میشود اما برخی ار آنها توسط نهاد های مذهبی و یا خیریه ها حمایت میشوند  و مانند آموزش ابتدایی در این دوره هم مدارس خصوصی وجود دارند که تحصیل در آن مستلزم پرداخت شهریه است . درپایان دوره مقدماتی امتحان برگزار میشود و دانش آموزانی که نمره لازم راکسب کنند موفق به دریافت دیپلم میشوند.

پس ار دوره آموزش اجباری مقدماتی،  مقطع آموزش تکمیلی متوسطه است که از سه تا 5 سال بنا بر نوع آموزش متغیر است . این دوره در سیستم آموزشی ایتالیا اجباری نیست و نیازی به توضیح برای ترک آن وجود ندارد.

دبیرستان های کلاسیک :که به مطالعه کلاسیک با عنوان ارویند کلاسیکو میپردازند ، دوره آموزشی پنچ ساله را شامل میشوند.

مدرسه هنر های کاربردی اینسبیتیو دآرت: که تحصیل در آن پنج سال به طول می انجامد. .

مدرسة موسیقی :  دوره آموزشی این مدارس که آموزش مقدماتی را شامل میشود سه سال به طول می انجامد .

از جمله مهمترین اهداف مراکز آموزش تکمیلی متوسطه،  می‌توان از موارد زیر نام برد:

آماده‌سازی جوانان برای حضور در مراکز دانشگاهی به واسطه برگزاری دوره‌های آموزشی در لایسئو کلاسیکو (دبیرستان‌های کلاسیک).

تربیت نیرو و کادر آموزشی مورد نیاز مدارس کشور به واسطه آموزش افراد لایق در استیتوتی ماگیترالی. (مدارس تربیت معلم).

تربیت نیروی فنی مورد نیاز حوزه اقتصادی و صنایع کشور از طریق ارائه دوره‌های آموزشی فنی در استیتیوتی تکنیک (مدارس فنی).

ترتیب نیروی حرفه‌ای مورد نیاز حوزه اقتصاد و صنایع کشور از طریق ارائه دوره‌های آموزشی در ایستیتیوتی پروفشنال (مدارس حرفه‌ای).

دوره کارشناسی :

دانش آموزان پس از اخد دیپلم آموزش تکمیلی متوسطه میتوانند وارد دانشگاه شوند. شرط ورود به دانشگاه،  قبولی در امتحان ورودی است که به 3 طریق امکانپدیر است .

قبولی در کنکور ملی

برای برخی ار رشته ها و دانشگاه ها کنکور ملی وجود دارد، به این معنا که در یک روز بخصوص این امتحان به صورت سراسری در کل ایتالیا برگزار میشود و دانش آموزان در این امتحان شرکت میکنند ودر صورت قبولی به دانشگاه راه می یابند و اگر موفق نشوند اجاره ورود به دانشگاه را ندارند.

رشته هایی با امتحان ورودی دانشگاهی

این امتحان توسط خود دانشگاه ها و به صلاحدید دانشگاه در زمان مشخص برگزار میشود و در صورت قبولی دانش آموران اجازه ورود به آن را می یابند.

رشته هایی با امتحان ورددی آزاد

پذیرش در این دانشگاه ه نسبت به دو گروه قبل ساده تر است. دانش آموزان باید در امتحان وروردی شرکت کنند اما اگر قبول نشوند اجازه ورود را از دست نمیدهند و میتوانند ثبت نام کنند اما باید در نیم سال اول تحصیلی دروس پیش نیاز را گذرانده و این دروس را با موفقیت به پایان برساند.

دروه کارشناسی 3 سال به طول می انجامد که معادل 180 واحد درسی است . برخی دانشگاه ها کارشناسی ارشد پیوسته ارائه میدهند که با دارا بودن مدرک دیپلم میتوان برای شرکت در این دانشگاه ها اقدام کرد . مدت تحصیل این دوره ها بین 5 تا 6 سال است و بین 300 تا 360 واحد درسی متغیر است .

کارشناسی ارشد:

دوره کارشناسی ارشد 2 ساله است و شامل 120 واحد درسی میباشد . شرط ورود به کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی است . در پایان دوره کارشناسی ارشد واحد های کارآموزی به منظور ارتقا دانش و تجربه دانشجویان برای ورود به بازار کار ارائه میشود که بسیار مؤثرند در پیدا کردن شغل مناسب پس از اتمام تحصیل.

دوره های کوتاه مدت یکساله پس از کارشناسی :

این دوره درواقع میان دوره ای است بین کارشناسی و کارشناسی ارشد و در واقع تجربه و دانش دانشجو را در یک رشته خاص افزایش میدهد تا برای ورود به بازار کار آماده شود . در این دوره هر چه تخصصی تر بر روی آن رشته متمرکز میشود.

دکترا :

دروه دکترا در ایتالیا 3 ساله است و برای پذیرفته شدن نیاز به مدرک کارشناسی ارشد میباشد . چون این مقطع در همه جای دنیا بسیار رقابتی است پس دانشجویان برای ورود باید از سابقه علمی و پژوهشی خوبی برخوردار باشند.