دکتری

تحصیل در مقطع دکترا به معنی گذراندن حداقل 4 سال پرداختن به تحقیق و نوشتن رساله است. در طول این زمان، دانشجویان دکترا همکاری نزدیکی با استاد ناظرشان دارند. دکترا به عنوان تحصیل شناخته نمی شوند بلکه به آن به عنوان انجام یک تحقیق جدی نگریسته می شود. دانشجویان دکترا در هلند به طور معمول برای کارشان حقوق دریافت می کنند.   هنگامی که پایان نامه ی دکترای دانشجو آماده ی چاپ می شود، دانشجو در جلسه ی دفاع عمومی حصور پیدا می کند. مدرک دکترا از یک دانشگاه هلندی به خاطر داشتن استانداردهای علمی بالا از اعتبار بالایی برخوردار است. هلند رتبه ی بین المللی بالایی در تعداد تحقیقات چاپ شده (دوم) و تاثیر نشر تحقیقات (چهارم) دارد. در هلند، تحقیقات در دانشگاه های تحقیقاتی، موسسه های تحقیقاتی وکمپانی ها انجام می شود. اما تنها دانشگاه های تحقیقاتی قادرند به دانشجو مدرک دکترا ارائه دهند. سایر موسسات تحقیقاتی که همکاری نزدیکی با یک دانشگاه تحقیقاتی دارند نیز ممکن است به دانشجوهای دکترا جایگاه های شغلی پیشنهاد دهند. تحقیقات دکترا در دانشگاه های هلند منافع زیادی برای دانشجویان دارد که عبارتند از: وضعیت شغلی: بیشتر دانشجویان دکترا در هلند مانند کارکنان دانشگاه حقوق، و مزایایی مثل تدریس رسمی دریافت می کنند. جمعیت بین المللی دانشجویان: حدودا 10 درصد دانشجویان در دانشگاه های هلند از سایر ملیت ها هستند. سیستم تاریخی دانشگاهی: در هلند چندین دانشگاه وجود دارند که تاریخچه ی تاسیس آن ها به قرن شانزدهم برمی گردد. دانشگاه های معتبر در سطح جهانی: 10 دانشگاه هلند در میان برترین رتبه های دانشگاه های جهان از بین 150 دانشگاه هستند.  
تحصیلات دکترا در هلند
دانشگاه ها 70
جوایز نوبل 21
قدیمی ترین دانشگاه Leiden University (1575)
دانشجویان بین المللی 104,015
مدت تحصیل 4 سال
سال تحصیلی سپتامبر تا آگوست
  اکثر دانشجویان دکترا کارمندانی هستند که حقوق دریافت می کنند و مبلغی بابت شهریه نمی پردازند.  

دانشگاه ها

به عنوان یک دانشجوی دکترا، سه نوع دانشگاه وجود دارد که شما می توانید در آن ها به تحصیل مشغول شوید.   دانشگاه های تحقیقاتی آموزشگاه های علمی اصلی برای تحقیقات در سطح دکترا، با امکانات بالا و کادر آموزشی متخصص که آماده ی تعلیم دادن دانشجوهای دکترا هستند.   دانشگاه های علمی کاربردی یا موسسات HBO (hogescholen) که در رشته های علوم تجربی و هنر تخصص دارند اما رشته های مربوط به دکترا را ارائه نمی دهند.   موسسات آموزش بین الملل موسساتی که مخصوصا برای دانشجویان بین المللی تاسیس شده اند و روی تبادل دانش میان فرهنگ های مختلف تمرکز دارند. در حال حاضر تنها موسسه ی IHE Delft برای دکترا رشته ی تحصیلی ارائه می دهد.   وضعیت شغلی بیشتر دانشجویان دکترا در جایگاه پژوهشگران متخصص قرار می گیرند و در نتیجه در طول تحصیلات دکترای خود مبلغی به عنوان حقوق دریافت می کنند. دانشجویان دکترا ملزم هستند وظایف متعددی را به عنوان یک پژوهشگر و همکار موسسه ی آموزشی بر عهده بگیرند که ممکن است شامل تدریس یا وظلیف دیگر شود. مدت زمان تحصیلات دکترا دکترا در هلند حداقل 4 سال طول می کشد. به این دلیل که دانشجو جایگاه و وظایفی به عنوان یک پژوهشگر نیز دارد  

شهریه

همان طور که گفته شد بیشتر دانشجویان دکترا کارمند دانشگاه هستند و شهریه ای پرداخت نمی کنند. اما انواع دیگری از دانشجویان هستند که ممکن است کارمند محسوب نشوند مثل: دستیاران تحقیقات دکتری قراردادی: که تحقیقاتشان تحت حمایت یک منبع خارجی مثل بورسیه یا یک کارفرمای خارج از محیط دانشگاه است. دانشجویان دکترای خارجی: که هزینه ی تحقیقاتشان را خودشان می پردازند و در زمان آزادشان به تحقیق می پردازند. این دو دسته باید شهریه ای پپرداخت کنند که مبلغ دقیق آن با توجه به موسسه، نوع تحقیق، و مدت زمان تحصیل متغیر است.   پیش نیاز ها پیش نیاز استاندارد برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا، مدرک کارشناسی ارشد در رشته ای مرتبط با موضوع تحقیق دکتراست. از آن جایی که دانشجویان دکترا معمولا در دانشگاه به کار نیز مشغولند، ممکن است نیاز داشته باشند مدارک دیگری چون رزومه، انگیزه نامه و رفرنس های برجسته ای برای اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه دهند. از لحاظ نمرات لازم زبان، بیشتر رشته های دکترا در هلند به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجویان باید نمره ی قابل قبولی در آزمون های زبان انگلیسی کسب کنند که نمرات استاندارد لازم به شرح زیر هستند:  
آزمون نمرات مورد نیاز
TOEFL 90
IELTS  حداقل6.5
  همچنین ممکن است بعضی رشته ها به زبان هلندی تدریس شوند که در آن صورت دانشجویان باید در آزمون های زبان هلندی نمره ی قابل قبولی کسب کنند. گرچه شایان ذکر است که حتی اگر در هلند به زبان انگلیسی تحصیل می کنید، باز هم یادگیری زبان هلندی برای ارتباطات روزمره به نفع شما خواهد بود.