درباره هلند :

هلند کشوری کوچک ولی بسیار زیبا در شمال غربی قاره اروپا است که در بسیاری از رتبه بندی های برترین های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی جهان جایگاه خوبی دارد.

موقعیت جغرافیایی :

جمعیت هلند حدود هفده میلیون نفر و پایتخت آن شهر آمستردام است اما به منظور تمرکز زدایی، بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر دن هاخ (لاهه)  یا پیرامون آن مستقر شده اند. هلند از شرق با آلمان ، از جنوب با بلژیک  همسایه است و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا  همجوار است .بندر روتردام بزرگترین بندر اروپا و دومین شهر بزرگ هلند در غرب این کشور واقع شده است. ۲۰درصد از مساحت هلند را آب تشکیل می دهد. در واقع این کشور یک دلتای سرسبز است که رودخانه هایی چون راین از میان آن می گذرد. هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور۳۲۲ متر است.

این کشور به کشور آسیاب های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله مشهور است.

آب و هوا :

هلند دارای آب و هوایی معتدل و دریایی است و در تابستان هوای معتدل و در زمستان هوایی سرد دارد. این نوع آب و هوا یکی از نقاط مثبت این کشور به حساب می آید و مثال بارز آن یکی از زیباترین باغ‌های گل دنیا

( کوکنهف ) است که در شهر آمستردام واقع شده و با حضور در آن میتوان از هوای فوق العاده این باغ  لذت کافی برد  و عطر بی نظیر گل‌ها را استشمام کرد.

فرهنگ و هنر:

هلند کشور هنرمندان شناخته شده‌ای است . در سده ۱۷ میلادی، در زمانی که جمهوری هلند در اوج خود بود، استادان بزرگی همچون رامبرانت ، یوهانس ورمر ،جان استین ، جیکوب ایساکزون و بسیاری دیگر فعالیت میکردند. نقاش های مشهور سده 19 و 20 هلند ونگوگ و پیت موندریان بودند. هلند همچنین خانه فیلسوفان بزرگی چون  اسپینوزا و دزیدریوس اراسموس بوده است .

در واقع میتوان گفت هلند عروس کشورهای جهان است.  

اقتصاد :

هلند کشوری بسیار اقتصادی است ، که بیشتر درآمد این کشور از طریق تولید ناخالص ملی می باشد. هلند در اکثر مواقع جزو ۱۰ کشور اول در صادرات منابع به دیگر کشورها می باشد. در برخی مواقع نیز حتی تا پله های ششمی هم صعود کرده است. به لحاظ واردات نیز هلند جز ۸ کشور وارد کننده منابع و تجهیزات مختلف می باشد. همین آمار کلی بیانگر این موضوع است که هلند اقتصادی کاملا شناور و پویا دارد و از راکد بودن به دور است. همچنین اقتصاد هلند جزو ۶ کشوری است که در زمینه سرمایه گذاری برتر می باشند. یکی از مهمترین صادرات کشور هلند ، صادرات گل و گیاه است. اصلی ترین منابع طبیعی این کشور که سهم زیادی در اقتصاد هلند دارند، منابع گاز طبیعی، سنگ آهک، زغال سنگ و نفت خام می باشند. مهمترین صنایع این کشور که باعث گردش اقتصاد هلند شده اند، صنایع کشاورزی، ماشین سازی، ماهیگیری، مواد و مصالح ساختمانی، صنایع فلزی، مواد شیمیایی و تجهیزات الکترونیکی هستند. چیزی که این اقتصاد شناور را بوجود آورده است، در وهله اول روابط اقتصادی و اجتماعی و عادات رفتاری مردم این کشور است که باعث جذب شرکای تجاری زیادی شده است. تکیه بر علم و استفاده از تکنولوژی نیز نیرو محرکه دیگر این اقتصاد پویا می باشد.

جاذبه های گردشگری :

کشور هلند دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است . موزه های تاریخی و مدرن در کنار طبیعت زیبا و بافت قدیمی که با تکنولوژی تجهیز شده است با سلیقه هر بازدید کننده ای مطابفت دارد . و همین موضوع هلند را به یکی از پر بازدید کننده ترین مقاصد توریستی دنیا تبدیل کرده است. از مهمترین جاذبه های گردشگری میتوان به موارد زیر اشاره کرد که هر کدام به تنهایی از مخاطب دلفریبی میکند:

پارک ملی هوخه ویلوه، منطقه جوردان، شهراوترخت، باغ‌های کوکنهف، شهر لایدن،کیدردیک، دریاچه ایسومیر ،دلفت، جزایر فریزلند، میدان رامبراند، میدان دام، بازار شناو، موزه ملی، موزه ون گوک، موزه مادام تسو، شهر خیت هورن، شهر تاریخی هارلم و بسیاری از جاذبه های توریستی دیگر.

تحصیل در هلند:

با توجه به اهمیت روز افزون جایگاه آموزش و پرورش در سراسر دنیا کشورهای زیادی شروع به سرمایه گذاری در این مقوله کرده اند. کشور هلند به عنوان کشوری توسعه یافته دارای یکی از بهترین سیستمهای آموزشی دنیا می باشد. این سیستم آموزشی بر مبنای یکی از اصول قانون اساسی بنا شده است. در قانون اساسی هلند تحصیل برای تمام شهروندان تا سن 18 سالگی اجباری می باشد.

آموزش ابتدايي 8 سال به طول مي انجامد وشامل كودكان 4 تا 12 سال مي باشد پس از اتمام دوره  ابتدايي، دانش آموزان قادر به رفتن به یکی از دوره های آموزش متوسطه می باشند.

آموزش مقدماتی حرفه ای متوسطه (VMBO) طول دوره 4 سال می باشد.

آموزش تكميلي متوسطه عمومي (HAVO)طول دوره 5 سال می باشد.

آموزش پيش دانشگاهي(VWO)  طول دوره 6 سال می باشد.

مدارس ابتدايي آموزش رسمي را براي كودكان 5 تا 12 ساله فراهم مي آورند. آموزش اجباري در سن 5 سالگي شروع مي شود ولي عملاً اكثر كودكان در سن 4 سالگي وارد دبستان مي شوند .اخيراً  به مدارس اين فرصت داده شده است  كه فعاليت هاي خود را براي كودكان 3 ساله تنظيم نمايند.

بعد از تکمبل دوره متوسطه، دانش آموران  قادر خواهند بود که وارد یکی از مقاطع زیر بشوند،

آموزش حرفه ای متوسطه (MBO):

این دوره مستقیما مربوط می باشد به دوره (VMBO) که بعد از تکمیل این دوره دانش آموزان می توانند وارد دوره (MBO) بشوند. در این دوره دانشجویان مستقیما مشغول فعالیتهای عملی می باشند و خبری از ریاضیات پیچیده و دیگر درسهای سنگین نمی باشد. ROC یک نمونه از مراکز ثبت نام این دوره می باشد. بعد از پایان این دوره کارورز می تواند مشغول به کار شود. به طور مثال آرایشگر یا آشپز.

آموزش حرفه ای بالاتر (HBO):

این دوره مستقیما مربوط می باشد به دوره (HAVO) که بعد از تکمیل این دوره دانش آموزان می توانند وارد دوره (HBO) بشوید.  در این دوره که نوعی دانشگاه علمی کاربردی محسوب می شود، دانشجو مشغول به یادگیری علوم به صورت جدی تر و سطح بالاتری می شود. در واقع در کنار فعالیت های عملی سطح بالاتر مشغول به یادگیری دروس تئوری مانند ریاضیات ،فیزیک و غیره می باشید .با وجود کارگاه های آموزشی سطح بالا به طور کلی در این دوره 4 ساله دانشجو می آموزد که چطور از علوم پایه به روش عملی استفاده کند.

آموزش علمی (WO):

برای ثبت نام در برنامه لیسانس WO که 3 سال می باشد، دانش آموزان  لازم است که مدرک دیپلم VWO را کسب کنند یا سال اول ( credits60) یک برنامه HBO را به اتمام برسانند که منجر به ورود به این دوره شود. حداقل شرایط قبولی برای HBO یا دیپلم مدرسه HAVO یا دیپلم سطح 4 (بالاترین) MBO است.  در این دوره که بالاترین سطح دانشگاهی در هلند می باشد،بیشتر مباحث حول محور تحقیق و پژوهش است. با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی ها در آزمابشگاه ها و ارتباط مستقیم دانشگاهها با واحد های صنعتی، دانشجوها می توانند در سطوح بالای علمی تجارب بسیار ارزنده ای را کسب کنند.

کارشناسی ارشد:

پس از برنامه لیسانس (به طور معمول 3 سال) ، دانشجویان می توانند در برنامه کارشناسی ارشد (معمولاً 1 ، 2 یا 3 سال) ثبت نام کنند یا وارد بازار کار شوند.

دکترا:

پس از اخذ مدرک ، دانشجو می تواند برای یک دوره 4 ساله کاندیدای دکترا در دانشگاه اقدام کند (شرط ورود به دوره دکترا داشتن کارشناسی ارشد است ). سه دانشگاه فنی ، یک دانشگاه آزاد ، شش دانشگاه عمومی و چهار دانشگاه با تخصص های منحصر به فرد در هلند وجود دارد که گزینه های زیادی را برای انتخاب برای دانشجویان فراهم میکند.

تحصیل در مدارس بین اللمی هلند:

متقاضیان برای گرفتن مدرک دیپلم در هلند باید در یکی از مدارس بین الملی هلند که مورد تایید اداره مهاجرت (IND) می باشد ثبت نام کنند. با توجه به مقطع تحصیلی و نمره های دانش آموز و سطح زبان او ،دروه های مختلفی توسط این مدارس ارائه می شود. که طولانی ترین دوره 3 سال می باشد که در صورت داشتن مدرک زبان در سطح آیلتس 6، دانش آموزان دیگر نیازی به گذراندن دوره زبان ندارند و می توانند در مدت 2 سال مدرک دیپلم را دریافت کنند. در طول دوره تحصیلی دانش آموزان به سفرهای علمی متفاوتی به کشورهای مختلف مانند کنیا ، سوییس، آلمان از طریق مدرسه فرستاده می شوند که در این سفرها با مکان های دیدنی، گردشی و علمی آشنا می شوند.

بعد از گرفتن دیپلم دانش آموزان می توانند با اخذ پذیرش از یکی از مراکز آموزش عالی وارد دانشگاه شوند و بطور تمام وقت در این مراکز مشغول به تحصیل در رشته مورد نظر شوند.

میزان و حدود هزینه های تحصیل زیر ۱۸ سال در کشور هلند متفاوت می باشد. تمامی امکانات جهت اسکان دانش آموز، خورد و خوراک و سایر اقلام دیگر را خود مدرسه فراهم نموده و هزینه های مربوطه را از والدین به عنوان شهریه اخذ می نماید. این هزینه ها توسط مدارس در قالب پکیج و بعنوان شهریه به والدین معرفی می گردد. نکته قابل توجه در مورد این هزینه ها وجود بورسیه 50% و 25% برای دانش آموزان می باشد که طبق شرایط خاصی به دانش آموزان خارجی تعلق می گیرد. در ذیل هزینه های تحصیل در کشور هلند برای دانش آموزان ارائه شده است.

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی هلند:

1.هزینه تحصیل برای یک سال 22,300 یورو

2.هزینه اقامت و وعده های غذایی شام صبحانه، ناهار و شام  بای یک سال 28,300 یورو

3.هزینه تجهیزات آموزشی (لب تاپ Macbook و کتاب های آموزشی) 650,3 یورو

4. هزینه بیعانه که بعد از پایان تحصیل بازگردانده می شود 2,750 یورو

در صورت تمایل والدین برای پرداخت هزینه ها در قسط های جداگانه، موسسه آوید این امکان رو برای متقاضیان فراهم خواهد کرد. با توجه به درخواست والدین برای دیدار فرزندانشان، این امکان وجود دارد که از طریق مدرسه دعوتنامه ای یه منظور دیدار فرزند صادر شود ودر تمام این مراحل مؤسسه آوید در کنار پدر ها و مادرهای عزیز خواهد بود تا بتواند بهترین راهنمایی و مناسبترین راهکار را ارائه دهد .

شایان ذکر است که مؤسسه آوید با توجه به تجارب ارزنده از زندگی در هلند، همواره در تلاش است تا با همراهی فرزندان شما کوچکترین دغدغه ای برای والدین وجود نداشته باشد.  

دانشگاه های هلند:

دانشگاه های هلند در لیست جهانیه بهترین دانشکاه های دنیا قرار دارند. در این بخش  به اسامیه برخی از دانشگاه های مورد تایید وزرات علوم  اشاره شده است . برای اطلاعات بیشتر به قسمت دانشگاه ها مراجعه فرمایید.

 1. Delft university of Technology
 2. Eindhoven university of Technology
 3. Erasmus University Rotterdam
 4. Leiden
 5. Maastricht university (universiteit Maastricht)
 6. Radbound University Nijmegen
 7. Tilburg university
 8. University of Amsterdam (Universiteit Van Amsterdam)
 9. University of Groningen
 10. University of Twente
 11. Utrecht university
 12. Vrije Universiteit Amsterdam (Free university Amsterdam)
 13. Wageningen University

ویزای دانشجویی :

دانشجویان پس از اخذ پذیرش برای گرفتن ویزا اقدام میکنند ، سفارت ویزای 3 ماهه  MVV برای دانشجویان صادر میکند و دانشجو پس از ورود به کشور برای گرفتن کارت اقامت موقت خود اقدام میکند که تا پایان تحصیل تمدید خواهد شد . یکی از نقاط قوت تحصیل در هلند ویزای یکساله زوکیار میباشد که به فارغ التحصیلان این اجازه را میدهد به مدت یکسال در جستجوی کار باشند . بنابراین دغدغه ترک خاک هلند  برای دانشجویان پس از اتمام تحصیل وجود نخواهد داشت .

سال های تحصیل و یکسال  ویزای جستجوی کار، جزو سال های اقامت شخص در هلند محسوب میشود و این نکته در گرفتن کارت اقامت دائم و پاسپورت  در مقایسه با کشور های دیگر  بسیار حائز اهمیت است .

هزینه های زندگی در هلند :

هزینه های زندگی در هلند به چند دسته تقسیم میشوند که در شهرهای بزرگ و کوچکتر این هزینه ها باهم تفاوت دارند.

اجاره اتاق : درشهرهای کوچک از 250 یورو در ماه  شروع میشود و تا 700 یورو در شهرهای بزرگ متغییر است.

اجاره سوئیت و خانه : در شهرهای کوچک  که از 450 یورو در ماه شروع میشود و تا 2000 یورو در شهرهای بزرگ متغیر میباشد.

خورد و خوراک :  شروع هزینه ها در شهرهای کوچک از200 یورو در ماه  میباشد و تا 500 یورو در شهرهای بزرگ افزایش می یابد.

رفت و آمد: در شهرهای کوچک از 50 یورو در ماه تا 100 یورو در شهرهای بزرگ متغییر است (تسهیلاتی همچون OV -chipkaart  تا حد زیادی باعث صرفه جویی در این هزینه ها میشود).

باید به این نکته توجه داشت که بخش بزرگی از مردم از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده میکنند و با استفاده از دوچرخه میتوان هزینه رفت و آمد را در داخل شهر  به صفر کاهش داد.

بیمه : برای دانشجویان 50 یورو و برای شاغلین ار 90 تا 150 یورو بسته به نوع پکیح در ماه  متغیر است .

وضعیت بازار کار هلند :

با توجه به اینکه تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است بسیاری از کشورها در حوزه علم،  صنعت وتکنولوژی  شروع به سرمایه گذاری کرده اند و هلند یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه است که از طریق سرمایه گذاری در دانشگاه ها و شرکت های بزرگ صنعتی توانسته جایگاه بسیار خوبی را در حوزه صنعت و تکنولوژی در دنیا بدست آورد.ازطرفی تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی به اندازه نیاز بازار نیست و در نتیجه کشور هلند نیاز مبرم به نیروی متخصص و تحصیلکرده دارد، بنابراین رشته های مهندسی و زیر شاخه های آنها یکی از قطب های بزرگ این بازار هستند.

یکی دیگر از قطب های بزرگ بازار کار در هلند ، حوزه آب و کشاورزی است ، به دلیل بارندگی های فراوان و غنی بودن این کشور در منابع آب،  دانشگاه ها تحقیقات گسترده ای را در این حوزه انجام میدهند و در نتیجه بودجه زیادی صرف دستاوردهای علمی میشود .

وقتی صحبت از پتانسیل تکنولوژی است نباید رشته های مثل مدیریت و بیزینس و منابع انسانی را از یاد برد . چراکه باید روشی برای بهترین بهره برداری از علم و صنعت وجود داشته باشد تا اقتصادی پویاتر را رقم بزند .تمرکز براین بخش، سیستم آموزشی را برآن داشته تا رشته های متنوع و کاربردی را در این حوزه راه اندازی کند و این کاملا در اقتصاد باز هلند و روابط بسیار خوب بین المللی قابل تشخیص میباشد.

در سال های اخیر، هلند با برگزاری رویدادها و ورکشاپ ها و هفته های مد و دیزاین توانسته به نسبت گذشته رتبه قابل قبولی را در رکینگ های دانشگاهی در دنیا در این حوزه بدست آورد . وجود گالری ها و نمایشگاه ها ، سالن های تآتر و سینما در تمام شهرها این امکان را برای فارغ التحصیلان رشته های هنر فراهم کرده تا بتوانند هنر خود را به بهترین شکل به دنیا عرضه کنند .

دانشجویان میتوانند در حین تحصیل کار هم بکنند و این بسته به مقطع تحصیلی از 10 ساعت در هفته در مقطع کارشناسی تا 20 ساعت در هفته در مقطع کارشناسی ارشد متفاوت میباشد.

مؤسسه آوید با توجه به شناختی که نسبت به دانشگاه ها، سطح علمی و نیازشان در طول این سال ها پیدا کرده و  همچنین با دارا بودن ارتباطات  موثر با شرکت های کاریابی و مشاغل مورد نیازدر هلند ادعا میکند تنها مؤسسه در ایران است که به طور مستقیم برای کشور هلند پذبرش کاری اقدام مینماید و با ایجاد اپلیکیشن های کاری سهم بسزایی در جذب نیروهای متخصص برای این کشور را دارا میباشد.