درباره ایتالیا :

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌است و جزو هفت کشور صنعتی دنیا (جی 7) به شمار می آید.ویکی از تاریخی ترین مناطق دنیاست که سالانه مقصد بسیاری از توریست ها میباشد.

موقعیت جغرافیایی:

این کشور از شبه‌ جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردینی در دریای مدیترانه تشکیل شده است و حدود 60 میلیون نفر جمعیت دارد. ایتالیا پنجمین کشور پر جمعیت اروپاست . دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند. پایتحت این کشور شهر  زیبا و تاریخی رم است و با کشورهای اتریش ، فرانسه ، اسلوونی و سویس مرز مشترک دارد.
 کشور ایتالیا  از نظر جغرافیایی به ۲۰ ناحیه تقسیم می‌شود که ۵ تا از آن‌ها دارای نوعی خودمختاری در وضع قوانین محلی میباشند.

آب و هوا : 

یکی از مهمترین موارد قابل توجه در رابطه با ایتالیا  را می توان آب و هوا دانست که باید گفت: ایتالیا تشکیل شده از چندین بخش که هر یک از این بخش ها آب و هوای مختص به خود را دارند و به دلیل تنوع آب و هوایی بسیاری که در این کشور وجود دارد نمی توان آب و هوای دقیقی برای کلیه قسمت های ایتالیا ذکر نمود. اما در حالت کلی آب و هوای ایتالیا مدیترانه ای بوده و تقریبا در تمامی فصول بیشتر بخش های آن از شرایط اقلیمی گرم برخوردار هستند..

این کشور نیز مانند ایران از چهار فصل تشکیل شده اما تفاوت آب و هوایی فصول آن مانند ایران نبوده و معمولا تفاوت کمتری در آب و هوای فصول ایتالیا شاهد هستیم. یکی از دلایلی که سبب تفاوت آب و هوایی این کشور شده را می توان زیاد بودن طول عمودی کشور دانست چرا که بخش های جنوبی ایتالیا با بخش های شمالی آن آب و هوای بسیار متفاوتی دارند و مناطق جنوبی آن در حالت کلی گرمتر از مناطق شمالی آن هستند.

فرهنگ و هنر:

ایتالیا، کشور لذیذترین غذاهای دنیا، سرزمین‌های سرسبز و باغ‌های انگور، قایق‌های شناور در کانال های ونیز و زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای تاریخی جهان است؛ کشور بزرگی که تاریخی ریشه‌دار و غنی دارد و همین مسئله موجب تنوع فرهنگی در این کشور شده است.

ایتالیا  همچنین مهد بسیاری از سبک‌های معماری از جمله معماری کلاسیک رومی، رنسانس، باروک و نئوکلاسیک است. سبک معماری ایتالیا از سبک‌های قدیمی اتروسک و یونانی آغاز می‌شود و بعدها پیشرفت کرده و سبک کلاسیک رومی را نیز دربر می‌گیرد. به مرور زمان، دوران رنسانس و باروک نیز بر معماری ایتالیا تاثیر می‌گذارند..

امروزه ایتالیا به داشتن بیش از ۹۵ هزار کلیسای باشکوه، ۴۰ هزار برج و قلعه، ۳۰ هزار اقامتگاه تاریخی به همراه ۴ هزار باغ، ۳۶ هزار بایگانی و کتابخانه، ۲۰ هزار شهر و روستای تاریخی، ۵۶۰۰ موزه و سایت باستان‌شناسی و ۱۵۰۰ صومعه می‌بالد..

ایتالیا به معنای واقعی کلمه، بهشتی برای علاقه‌مندان به هنر است.

رم ،فلورانس، ونیز، میلان، ناپل وتورین،  پایتخت‌های هنری کشور ایتالیا محسوب می‌شوند.

اقتصاد:

بعد از جنگ جهانی دوم اوضاع اقتصادی ایتالیا بهبود پیدا کرد و به یکی از قدرت های صنعتی دنیا تبدیل شد.

کشور ایتالیا از لحاظ اقتصادی در جایگاه چهارم در بین کشورهای اروپایی قرار دارد و در تولید ناخالص محصولات داخلی جایگاه هشتم در دنیا را دارد. . تولید ناخالص داخلی در بخش صنعت ۲۴ درصد، خدمات ۷۴ درصد و کشاورزی ۲ درصد است. در ایتالیا بیشتر مردم به کسب و کار خانوادگی مشغول هستند و پایه اقتصاد این کشور بر روی شرکت های کوچک و بزرگ بنا شده است. ایتالیا کشوری مهاجر پذیر است و نرخ بیکاری در آن پایین است.

برخی از صنایع مهم ایتالیا عبارتند از :

پوشاک و صنعت مد

سیمان

مواد شیمیایی

کشتی سازی

آهن و صنایع فلزی

ماشین آلات تولیدی

صنایع هوایی

مخابرات

توریسم

تجهیزات پزشکی

دارو و غذا

صنایع دفاعی

در بین موارد ذکر شده ، اصلی ترین بخش طراحی و تولید موتورسیکلت و خودرو است که برند فیات در این بخش بسیار در دنیا مطرح است. همچنین صنعت مد در کشور ایتالیا نیز با برندهایی همچون گوچی ، آرمانی ،  ورساچی  دی اند جی و … در سطح دنیا بسیار شناخته شده است.

جاذبه های گردشگری :

ایتالیا بیشترین تعداد میراث جهانی یونسکو در جهان را در خود جای داده است. شهرهای بزرگ هنری آن ، مانند رم ، ونیز و فلورانس بسیار در جهان مشهور هستند و قرن هاست که بازدید کننده ها را به خود جلب کرده اند. علاوه بر گنجینه های هنری، ایتالیا  دارای سواحل زیبا ، دریاچه های کوهستانی و کوهستان نیز است. جای تعجب نیست اغلب به آن لقب Bel Paese (کشور زیبا) داده می شود.

ازجمله جاذبه های گردشگری میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

کلوسئوم ، برج کج پیزا، کانال های ونیز، پمپئی ، دریاچه کومو ، ساحل آمالفی ، کلیسای سانتا ماریا دل فیوره فلورانس ، پنج سرزمین ، شهر واتیکان ، رومن فروم، ، چشمه تروی رم ، ساسی دی ماترا ، شام آخر داوینچی ، کاپری ، کلیسای جامع میلان ، معبد پانتئون رم ،  تماشاخانه ورونا ، شهر هرکولانیوم ، ساحل اِلبا ، ساحل ساردین ، تفریگاه دولومیت ایتالیا ، کلیسای جامع سنت مارک باسیلیکا ونیز ، ناپل ، سیسیل و …..

تحصیل در ایتالیا:

تحصیل در ایتالیا  در واقع از سن 3 ساللگی آغاز میشود که البته در این مقطع سنی آموزش اجباری محسوب نمیشود . به این دوره اصطلاحا پیش دبستانی گفته میشود که از سن 3 تا 6 سالگی را در بر میگیرد . علیرغم اجباری نبودن این دوره آموزشی ، اما حدود 95 درصد از مردم ایتالیا این بخش از تحصیل را برا ی فرزندان خود ضروری میبینند و در پیش دبستانی های دولتی و یا خصوصی ثبت نام میکنند .

تحصیل اجباری در ایتالیا با آموزش ابتدایی آغار میگردد و از سن 6 تا 11 سالگی را دربر میگیرد و در پایان یعنی پنجم دبستان امتحانی برگزار میگردد، که بعد ار کسب نمره قبولی وارد آموزش متوسطه میشوند . برای آموزش ابتدایی هم دو نوع مدرسه وجود دارد . دولتی و خصوصی . مدارس دولتی رایگان هستند و برای مدارس خصوصی والدین باید هزینه پرداخت کنند .

آموزش اجباری، علاوه بر آموزش ابتدایی شامل مقطع مقدماتی متوسطه هم می‌شود که سه سال طول کشیده و بچه‌های 11 تا 14 سال در آن تحصیل می‌کنند . بیشتر مدارس مقدماتی توسط دولت حمایت میشود اما برخی ار آنها توسط نهاد های مذهبی و یا خیریه ها حمایت میشوند  و مانند آموزش ابتدایی در این دوره هم مدارس خصوصی وجود دارند که تحصیل در آن مستلزم پرداخت شهریه است . درپایان دوره مقدماتی امتحان برگزار میشود و دانش آموزانی که نمره لازم راکسب کنند موفق به دریافت دیپلم میشوند.

پس ار دوره آموزش اجباری مقدماتی،  مقطع آموزش تکمیلی متوسطه است که از سه تا 5 سال بنا بر نوع آموزش متغیر است . این دوره در سیستم آموزشی ایتالیا اجباری نیست و نیازی به توضیح برای ترک آن وجود ندارد.

دبیرستان های کلاسیک :که به مطالعه کلاسیک با عنوان ارویند کلاسیکو میپردازند ، دوره آموزشی پنچ ساله را شامل میشوند.

مدرسه هنر های کاربردی اینسبیتیو دآرت: که تحصیل در آن پنج سال به طول می انجامد. .

مدرسة موسیقی :  دوره آموزشی این مدارس که آموزش مقدماتی را شامل میشود سه سال به طول می انجامد .

از جمله مهمترین اهداف مراکز آموزش تکمیلی متوسطه،  می‌توان از موارد زیر نام برد:

آماده‌سازی جوانان برای حضور در مراکز دانشگاهی به واسطه برگزاری دوره‌های آموزشی در لایسئو کلاسیکو (دبیرستان‌های کلاسیک).

تربیت نیرو و کادر آموزشی مورد نیاز مدارس کشور به واسطه آموزش افراد لایق در استیتوتی ماگیترالی. (مدارس تربیت معلم).

تربیت نیروی فنی مورد نیاز حوزه اقتصادی و صنایع کشور از طریق ارائه دوره‌های آموزشی فنی در استیتیوتی تکنیک (مدارس فنی).

ترتیب نیروی حرفه‌ای مورد نیاز حوزه اقتصاد و صنایع کشور از طریق ارائه دوره‌های آموزشی در ایستیتیوتی پروفشنال (مدارس حرفه‌ای).

دوره کارشناسی :

دانش آموزان پس از اخد دیپلم آموزش تکمیلی متوسطه میتوانند وارد دانشگاه شوند. شرط ورود به دانشگاه،  قبولی در امتحان ورودی است که به 3 طریق امکانپدیر است .

قبولی در کنکور ملی

برای برخی ار رشته ها و دانشگاه ها کنکور ملی وجود دارد، به این معنا که در یک روز بخصوص این امتحان به صورت سراسری در کل ایتالیا برگزار میشود و دانش آموزان در این امتحان شرکت میکنند ودر صورت قبولی به دانشگاه راه می یابند و اگر موفق نشوند اجاره ورود به دانشگاه را ندارند.

رشته هایی با امتحان ورودی دانشگاهی

این امتحان توسط خود دانشگاه ها و به صلاحدید دانشگاه در زمان مشخص برگزار میشود و در صورت قبولی دانش آموران اجازه ورود به آن را می یابند.

رشته هایی با امتحان ورددی آزاد

پذیرش در این دانشگاه ه نسبت به دو گروه قبل ساده تر است. دانش آموزان باید در امتحان وروردی شرکت کنند اما اگر قبول نشوند اجازه ورود را از دست نمیدهند و میتوانند ثبت نام کنند اما باید در نیم سال اول تحصیلی دروس پیش نیاز را گذرانده و این دروس را با موفقیت به پایان برساند.

دروه کارشناسی 3 سال به طول می انجامد که معادل 180 واحد درسی است . برخی دانشگاه ها کارشناسی ارشد پیوسته ارائه میدهند که با دارا بودن مدرک دیپلم میتوان برای شرکت در این دانشگاه ها اقدام کرد . مدت تحصیل این دوره ها بین 5 تا 6 سال است و بین 300 تا 360 واحد درسی متغیر است .

کارشناسی ارشد:

دوره کارشناسی ارشد 2 ساله است و شامل 120 واحد درسی میباشد . شرط ورود به کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی است . در پایان دوره کارشناسی ارشد واحد های کارآموزی به منظور ارتقا دانش و تجربه دانشجویان برای ورود به بازار کار ارائه میشود که بسیار مؤثرند در پیدا کردن شغل مناسب پس از اتمام تحصیل.

دوره های کوتاه مدت یکساله پس از کارشناسی :

این دوره درواقع میان دوره ای است بین کارشناسی و کارشناسی ارشد و در واقع تجربه و دانش دانشجو را در یک رشته خاص افزایش میدهد تا برای ورود به بازار کار آماده شود . در این دوره هر چه تخصصی تر بر روی آن رشته متمرکز میشود.

دکترا :

دروه دکترا در ایتالیا 3 ساله است و برای پذیرفته شدن نیاز به مدرک کارشناسی ارشد میباشد . چون این مقطع در همه جای دنیا بسیار رقابتی است پس دانشجویان برای ورود باید از سابقه علمی و پژوهشی خوبی برخوردار باشند.

دانشگاه های ایتالیا:

کشور ایتالیا به علت داشتن دانشگاه های معتبر با رتبه علمی بالا و همچنین تنوع بیش از 150 رشته به زبان انگلیسی و شرایط ارزان تحصیل در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هر ساله مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیاست .

در زیر فهرستی از بهترین دانشگاه های ایتالیا تهیه شده که برخی از آنها دررتبه علمی زیر 500 قرار دارند.

برای اطلاعات بیشتر به قسمت دانشگاه ها مراجعه فرمایید.

 1. Politecnico di Milano
 2. Politecnico di Torino
 3. Scuola Normale Superiore di Pisa (SNS)
 4. Scuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant’ Anna (SSSA)
 5. Universitả Cả Foscari di Venezia
 6. Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
 7. Universita commerciale luigi Bocconi
 8. Universitả degli Stadi di Milano- Bicocca
 9. Universita degli studi di Bari
 10. Universita degli studi di Bologna
 11. Universita degli studi di Catania
 12. Universita degli studi di Firenze
 13. Universita degli studi di Genova
 14. Universita degli studi di Milano
 15. Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
 16. Universita degli studi di Napoli “Federico II”
 17. Universita degli studi di Padova
 18. Universita degli studi di palermo
 19. Universita degli studi di Pavia
 20. Universita degli studi di Perugia
 21. Universita degli studi di Pisa
 22. Universita degli studi di Roma “La Sapienza”
 23. Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata
 24. Universitả degli Studi di Roma Tre
 25. Universita degli studi di Siena
 26. Universita degli studi di Torino
 27. Universita degli studi di Trieste
 28. Universitả Degli Studi di Verona

ویزای دانشجویی ایتالیا:

ویزای تحصیلی در ایتالیا انواع گوناگونی دارد که متقاضیان برحسب رشته و مدت زمان اقامت در این کشور یکی از آن ها را برمی گزینند و اقدامات لازم را برای دریافت آن انجام می دهند. از جمله این ویزا ها می توان به ویزای کوتاه مدت دانشجویی که دوره آن حداکثر تا ۹۰ روز است، ویزای ملی دانشجویی که برای هر مقطع تحصیلی حدودا ۸۰ساعت در ماه است  و ویزای طولانی مدت که امکان اقامت طولانی برای تحصیل دانشجویان را فراهم میکند اشاره نمود. اما اکثر ویزاها 90 روزه هستند از نوع دانشجویی و. بعد از اتمام تحصیل بسته به مقطع تحصیلی، سازمان مهاجرت ایتالیا به دانشجو فرصت چند ماهه تا یک ساله برای پیدا کردن کار میدهد که هر مقطع شرایط مشخص و مخصوص به خود را دارا میباشد.

هزینه های زندگی درایتالیا:

هزینه های زندگی در ایتالیا  به چند دسته تقسیم میشوند که در شهرهای بزرگ و کوچکتر این هزینه ها باهم تفاوت دارند.

اجاره اتاق : درشهرهای کوچک از 250 یورو در ماه  شروع میشود و تا 700 یورو در شهرهای بزرگ تغییر می یابد.

اجاره سوئیت و خانه : در شهرهای کوچک  که از 450 یورو در ماه شروع میشود و تا 2000 یورو در شهرهای بزرگ تغییر می یابد.

خورد و خوراک : شروع هزینه ها در شهرهای کوچک از150 یورو در ماه  میباشد و تا 400 یورو در شهرهای بزرگ افزایش می یابد.

رفت و آمد: این هزینه از  35 یورو در ماه شروع میشود و بسته به سن افراد متغیر خواهد بود. در واقع برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ( مترو ، اتوبوس، تراموا) کارت های دانشجویی وجود دارد که برای دانشجویان زیر سی سال این هزینه به حداقل کاهش می یابد . اما استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهای کوچک و بزرگ با هم تفاوتی ندارند و هزینه ها تقریبا در تمام شهر ها یکسان است.

بیمه : برای دانشجویان از 90 یورو شروع میشود و بسته به نوع پکیج تا 230 یورو متغیر میباشد.

وضعیت بازار کاردر ایتالیا:

کشور ایتالیا یکی از قطب های مهم اقتصادی در اروپاست و  در حوزه های گسترده و متفاونی نیاز به نیروی کار دارد . همین گستردگی و تنوع باعث شده تا هرساله مقصد بسیاری از دانشجویان برای تحصیل باشد. بسیاری از کمپانی های بزرگ و شناخته شده در این کشور مشغول به فعالیت میباشند.

اینالیا غنی ترین کشور از لحاظ معماری در اروپاست چرا که با ظهور و تجربه بسیاری از سبک های معماری دنیا لقب مهد معماری را به خود اختصاص داده است . بنابراین رشته های معماری و مرمت و  طراحی داخلی در لیست مشاغل پر طرفدار در این کشود میباشند.

این کشور همجنین در حوزه مد و نساجی بسیار شناخته شده و مطرح میباشد و شهر میلان به عنوان یکی از معروفترین پایگاه های مد دنیا هر ساله شاهد رخداد های بی نظیر در این حوزه است .

وقتی صحبت از هنر و طراحیست قطعا نام کشور ایتالیا یکی از بی بدیلترین نام ها در این حوزه است .طراحی صنعتی   و طراحی آبجکت از مشاعلی هست که از تمام دنیا برای فعالیت در این حوزه ها متقاضی وجود دارد. به دلیل حضور طراحان بزرگ و خوشنام ایتالیایی و همچنین فعالیت شرکت های بین المللی فعالیت در این رشته همواره پویا و دارای پنانسیل کاری است .

رشد تکنولوژی و نیاز به نیروی متخصص در این فیلد های کاری تقاضا برای رشته های مهندسی را بسیار افزایش داده و یکی از قطب های مهم و اساسی در بازار کار  این کشور رشته های مهندسی هستند ، حضور کمپانی های معروف خودرو سازی و همچمین غول های هواپیما سازی خود گواهی بر صحت این مطلب است .

رشته های پزشکی و داروسازی و زیر شاخه های آن هم در این بازار از سبقه خوبی برخوردارند ، علم پزشکی و پیرا پزشکی به طور مداوم در حال پیشرفت است و نیاز جامعه به معقوله بهداشت و سلامت،  بازار کار این رشته ها را در اولویت نمودار  قرار میدهد .

نیاز به مدیران و کارآفرینان و بیزینس من های خلاق و با استعداد از نشانه های یک جامعه پویا و موفق است .کشور ایتالیا با سرمایه گذاری و جذب نیرو در این زمینه آینده شغلی روشنی را برای متقاضیان این رشته رقم میزند.

جاذبه های توریستی ایتالیا از چشم هیچ گردشگری پنهان نیست . سالانه حدود 20 میلیون توریست از کشور ایتالیا دیدن میکنند . بر این اساس  رشته های توریست ، گردشگری ، موزه داری ، مدیریت توریست و زیر شاخه های آن از موقعیت خوبی برخوردار هستند .

مؤسسه آوید با داشتن مشاوران مجرب در زمینه تحصیل و کار در ایتالیا بهترین مسیر را برای دست یافتن به شغل و درآمد مناسب برای دانشجویان فراهم میکند. همچنین ارتباطات گسترده موسسه با دانشگاه های تراز اول این کشور به دانشجویان عزیز این امکان را میدهد تا با علم بر نوع تحصیل و شیوه زندگی در ایتالیا بهترین اوقات دانشجویی را سپری کنند .