اقتصاد هلند

برای مهاجرت به کشورهای مختلف، دلایل مختلفی ذکر شده است. از جمله این دلایل به بهبود شرایط اقتصادی، فرهنگی، بهبود جایگاه اجتماعی و … می توان اشاره کرد. در بین این دلایل، بهبود شرایط اقتصادی عموما به عنوان اصلی‌ترین دلیل مهاجرت شناخته می شود. از همین رو اگر قصد مهاجرت به کشوری را دارید، لازم است تا با شرایط اقتصادی آن کشور آشنا شوید و تفاوت میزان رفاه در کشور مقصد نسبت به کشوری که در آن زندگی می کنید را بدانید. پس اگر قصد مهاجرت به کشور هلند را دارید، مطالعه این مقاله می تواند برای شما بسیار مفید باشد. ما در این مقاله بصورت کامل به معرفی اقتصاد کشور هلند می پردازیم. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مقاله

مقدمه

اقتصاد یک کشور را می توان با شاخص های مختلف مورد ارزیابی قرار داد. در میان این شاخص ها، میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) به عنوان اصلی‌ترین شاخص برای بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف، شناخته می شود. همچنین به کمک این شاخص، اقتصاد کشورهای مختلف را با یکدیگر (از لحاظ بزرگی اقتصادی) مقایسه می کنند. بر اساس گزارش بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، اقتصاد هلند در سال 2021 (از نظر تولید ناخالص داخلی) هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. طبق آخرین آمار اعلامی در سال 2021، میزان تولید ناخالص داخلی کشور هلند، 1.01 تریلیون دلار بوده است.

کشور هلند دارای اقتصادی مرفه و باز است که به تجارت خارجی، بسیار وابستگی دارد. اقتصاد کشور هلند عموما به دلیل وجود روابط صنعتی پایدار، نرخ بیکاری و تورم نسبتا پایین و نقش مهمی که به عنوان یک مرکز حمل و نقل اروپایی دارد، مورد توجه قرار می گیرد. روتردام بزرگترین بندر اروپا است و آمستردام یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان را دارد. ما در ادامه به معرفی بخش های اصلی اقتصادی کشور هلند می پردازیم و در نهایت به تبیین سطح رفاه در این کشور و مقایسه سطح رفاه بین ایران و هلند خواهیم پرداخت.

اقتصاد هلند موسسه آوید

تاریخچه اقتصاد هلند

بین سال‌های 1996 و 2000، رشد اقتصادی سالانه به طور متوسط ​​بیش از 4 درصد بود که بسیار بالاتر از میانگین اروپایی 2.5 درصدی در آن زمان بود. در سال های 2001 تا 2005 میزان این رشد کاهش یافت. البته در سال‌های 2006 و 2007 رشد اقتصادی 3 و 4 درصد در این کشور ثبت شد. اقتصاد هلند به طور قابل توجهی تحت تأثیر بحران مالی 2007-2008 و بحران بدهی های اروپایی متعاقب آن قرار گرفت. اما بعد از آن سال، رشد اقتصادی این کشور بطور نسبتا پیوسته تا قبل از همه گیری کرونا، همیشه رو به افزایش بود. با همه گیری کرونا، رشد اقتصادی این کشور کمی کاهش یافت.

بخش های اصلی تشکیل دهنده تولید ناخالص داخلی هلند

همانطور که گفته شد، اصلی‌ترین شاخص برای بررسی شرایط اقتصادی یک کشور، میزان GDP و یا میزان تولید ناخالص داخلی آن کشور می باشد. تولید ناخالص داخلی در کشورهای مختلف از بخش های مختلفی تشکیل می‌شود. طبق آخرین آمارهای اعلامی در خصوص کشور هلند، بخش کشاورزی 1.6 درصد، بخش صنعتی 17.9 درصد و بخش خدمات 70.2 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شوند. همانطور که مشخص است، کشور هلند نیز همچون دیگر کشورهای پیشرفته، اقتصادی متمرکز بر ارائه خدمات دارد. در ادامه ما به معرفی هر یک از بخش های ذکر شده می‌پردازیم.

کشاورزی و دامداری در اقتصاد کشور هلند

شاید بتوان گفت که عموم افراد در دنیا، هلند را با گل و گیاه های متنوع و فراوانش می شناسند. تولید و صادرات گل و گیاه در این کشور بسیار پیشرفته و فراوان بوده و صادرات گل هلندی تقریبا به تمام کشورهای دنیا انجام می‌شود. همچنین به دلیل ایجاد اصلاحات ژنتیکی در گیاهان و درختان مختلف، این کشور توانسته است که بازدهی آن ها را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. این اصلاحات ژنتیکی فقط مختص بخش کشاورزی نبوده و در بخش دام نیز، فعالیت های گسترده ای صورت گرفته است. اصلاح نژاد گاوها باعث شده است که میزان تولید شیر آنها چندین برابر یک گاو معمولی شود.

شما می‌توانید در لیست زیر، میزان تولیدات دامی و کشاورزی کشور هلند را در سال 2018 مشاهده نمایید:

 • 14 میلیون تن شیر گاو (شیر، پنیر، کره، پودر شیر، شیر خشک)
 • 6.5 میلیون تن چغندر قند که برای تولید شکر و اتانول استفاده می شود.
 • 6.0 میلیون تن سیب زمینی (دهمین تولید کننده بزرگ در جهان)
 • 1.2 میلیون تن پیاز
 • 961 هزار تن گندم
 • 910 هزار تن گوجه فرنگی
 • 538 هزار تن هویج
 • 410 هزار تن خیار
 • 402 هزار تن گلابی
 • 355 هزار تن فلفل
 • 300 هزار تن قارچ و ترافل
 • 295 هزار تن کاهو
 • 269 هزار تن سیب
 • 247 هزار تن جو

همانطور که مشاهده می‌کنید، میزان تولید محصولات کشاورزی و لبنی در کشور هلند، بسیار قابل توجه است. با این حال تنها 1.6 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور هلند از این بخش تشکیل می شود.

صنعت در اقتصاد کشور هلند

مهمترین صنایع این کشور که باعث گردش اقتصاد هلند شده اند، صنایع کشاورزی، ماشین سازی، ماهیگیری، مواد و مصالح ساختمانی، صنایع فلزی، مواد شیمیایی و تجهیزات الکترونیکی هستند. توسعه صنعتی مدرن هلند در سال 1870 آغاز شد و تولید حتی در طول رکود بزرگ دهه 1930 در این کشور همچنان افزایش یافت. توسعه بیشتر بخش صنعتی این کشور (مخصوصا بعد از جنگ جهانی دوم) به اولویت تبدیل شد. صنایع تولیدی حدود یک پنجم از نیروی کار را در اوایل قرن بیست و یک تشکیل می دادند.

اجزای مهم بخش تولید شامل مواد غذایی و آشامیدنی، فلز، مواد شیمیایی، فرآورده های نفتی و صنایع برق و الکترونیک است. تولید نساجی، کشتی سازی، و ساخت هواپیما از نظر تاریخی مهم بودند، اما اشتغال در این بخش ها به شدت کاهش یافته است. دولت توسعه صنعتی جدید را در زمینه‌های میکروالکترونیک، بیوتکنولوژی و به اصطلاح اقتصاد دیجیتال تشویق کرده است. از این رو امروزه در این کشور، کمپانی ها بیشتر به دنبال تولید تکنولوژی های جدید هستند. همانطور که گفته شد، بخش صنعت در اقتصاد کشور هلند، سهم 17.9 درصدی دارد.

تولید ناخالص داخلی هلند موسسه آوید

امور مالی و تجاری و خدمات در اقتصاد کشور هلند

یکی از اصلی‌ترین بخش های تشکیل دهنده اقتصاد کشور هلند، بورس اوراق بهادار این کشور است. بورس اوراق بهادار آمستردام، یکی از قدیمی‌ترین بورس های جهان بوده که در اوایل دهه 1600 تاسیس شده است (بیش از 420 سال قدمت).

در خصوص تجارت کشور هلند باید گفت که عمده تجارت این کشور با اروپا و آمریکای شمالی انجام می شود. کشورهای عضو اتحادیه اروپا به عنوان شرکای اصلی تجاری هلند هستند که سه چهارم صادرات هلند را دریافت می کنند. همچنین این کشورها نیمی از واردات هلند را تامین می نمایند. در سال 1958 حدود 40 درصد از صادرات هلند به آلمان غربی (آلمان فعلی)، بلژیک، لوکزامبورگ، فرانسه و ایتالیا انجام شده است. در آغاز قرن بیست و یکم، شرکای تجاری اصلی کشورهای آلمان، بلژیک، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، ایالات متحده، روسیه و چین بودند. از همان زمان تا امروزه، صنعت خدمات حدود هفت دهم نیروی کار و حدود دو سوم تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است و گردشگری نقش حیاتی در اقتصاد این کشور ایفا می کند. بیشترین بازدیدکنندگان خارجی آلمانی ها، بریتانیایی ها، آمریکایی ها و بلژیکی ها هستند.

همانطور که گفته شد بخش خدمات 70.2 درصد از مجموع تولید ناخالص داخلی هلند را تشکیل می‌دهد. تا به اینجای مقاله به معرفی بخش های اصلی تشکیل دهنده اقتصاد کشور هلند پرداختیم. در ادامه می خواهیم به معرفی سرانه تولید ناخالص داخلی در کشور هلند بپردازیم.

سرانه تولید ناخالص داخلی در کشور هلند

همانطور که گفته شد، به کمک شاخص تولید ناخالص داخلی می توان میزان بزرگی اقتصادی یک کشور را مورد بررسی قرار داد؛ اما آیا بزرگی اقتصادی یک کشور به معنای سطح رفاه بیشتر شهروندان آن کشور است یا خیر؟ جواب این سوال خیر می باشد. در علم اقتصاد برای تعیین سطح رفاه در کشورهای مختلف از شاخص دیگری به نام GDP per Capita یا سرانه تولید ناخالص داخلی استفاده می کنند. این شاخص از حاصل تقسیم میزان تولید ناخالص داخلی یک کشور به جمعیت آن کشور محاسبه می شود. از این شاخص برای تعیین سطح رفاه افراد یک کشور و همچنین مقایسه میزان رفاه در کشورهای مختلف استفاده می شود. طبق آخرین آماری که در سال 2020 منتشر شده است، سرانه تولید ناخالص داخلی در کشور هلند، 52000 دلار در سال می باشد ( می‌توان با یک تقریب بیان کرد که میانگین میزان درآمد یک فرد در کشور هلند در هر سال برابر 52000 دلار می باشد).

مقایسه سطح رفاه در هلند و ایران

برای کسانی که قصد مهاجرت به کشور هلند را دارند، این بخش از مقاله می تواند بسیار مفید باشد. از آنجایی که یکی از اصلی‌ترین دلایل برای مهاجرت، بهبود سطح رفاه در زندگی می باشد، مقایسه سطح رفاه در دو کشور، می تواند تصویری دقیق و درست نسبت به شرایط زندگی در کشور مقصد برای شما ایجاد نماید. همانطور که گفتیم برای مقایسه سطح رفاه دو کشور از  سرانه تولید ناخالص داخلی استفاده می شود.

گفته شد که میزان سرانه در کشور هلند 52000 دلار می باشد ( یعنی یک فرد بطور میانگین در هلند، ماهانه حدود 4300 دلار درآمد دارد). میزان سرانه در کشورمان ایران حدود 2282 دلار در سال می باشد ( به این معنی که یک فرد در ایران در هر ماه 190 دلار درآمد دارد. اگر این میزان را در قیمت دلار ضرب کنیم، میانگین درآمد یک فرد در ایران حدود 5 میلیون تومان می شود که بسیار نزدیک به میزان واقعی میانگین درآمدها در کشور می باشد). حال با مقایسه این شاخص بین دو کشور ایران و هلند می‌توان دریافت که سطح رفاه یک فرد در کشور هلند بطور میانگین، 26 برابر یک فرد در ایران است. با این مقایسه تفاوت سطح زندگی در کشور هلند و ایران بخوبی برایتان مشخص می شود.

البته باید گفت که طبق این شاخص، میزان سرانه برای کشور آمریکا 63000 دلار در سال می باشد. این میزان برای کشور کانادا 43000 دلار است. اگر می خواهید سطح رفاه کشورهای مختلف را با هم مقایسه کنید، کافیست تا سرانه تولید ناخالص داخلی را (GDP per Capita) برای کشورهای مختلف با هم مقایسه نمایید. طبق این شاخص، کشور لوکزامبورگ یکی از همسایه های نزدیک هلند و بلژیک با سرانه 116000 دلار به عنوان مرفه‌ترین کشور در دنیا شناخته می شود.

اقتصاد کشور هلند موسسه آوید

اقتصاد کشور هلند – نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی اقتصاد کشور هلند با رویکرد مهاجرت به کشور هلند پرداختیم. با توجه به پست هایی که در پیج اینستاگرام موسسه آوید می توانید مشاهده کنید و موارد گفته شده، سطح رفاه در کشور هلند، بسیار بالا می باشد. سرزمینی بسیار زیبا، با تولید گل و گیاه فراوان و آب و هوایی دلنشین، می تواند انتخاب ایده آل برای هر متقاضی ای باشد. پس اگر قصد مهاجرت دارید، ما به شما کشور هلند را پیشنهاد می کنیم. مهاجرت تحصیلی به هلند و یا مهاجرت کاری به هلند از اصلی‌ترین شیوه های مهاجرت به این کشور می باشد. ما در موسسه آوید همراهتان خواهیم بود تا مهاجرتی موفق را تجربه نمایید.

اگر دغدغه ای برای مهاجرت دارید، کافیست به مطالب ما در وب سایت موسسه آوید سر بزنید. تمام تلاش ما رفع دغدغه های مهاجرتی شما بوده و با تولید مقالات بروز و با کیفیت، سعی در رفع تک تک دغدغه های شما عزیزان داریم. با آوید هیچ مشکلی بی راه حل نیست.

توجه: تمام مطالب منتشر شده در وبسایت آوید، اختصاصی بوده و کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

مهاجرت به هلند را از کجا شروع کنیم؟

در صورتی که میخواهید در کشوری با آب و هوای بسیار عالی و موقعیت های فراوان شغلی، اقامت داشته باشید، موسسه آوید به شما مهاجرت تحصیلی به هلند را پیشنهاد میکند. از فرصت های فوق العاده ای که در این کشور برای تحصیل وجود دارد می توان به دریافت بورسیه تحصیلی در هر مقطع و هر رشته ای اشاره کرد. ما در موسسه آوید تمام سعی خود را برای دریافت بورسیه برای تمام کلاینت های خود میکنیم. دریافت بورسیه برای بیش از 70 درصد از دانشجویان اعزامی، سند افتخاریست که در سوابق ما وجود دارد. پس اگر شما هم میخواهید در معتبرترین دانشگاه های هلند به تحصیل بپردازید، کافیست از طریق فرم ارزیابی رایگان، شرایط خود را مورد ارزیابی قرار داده تا از امکان مهاجرت خود به این کشور، آگاهی یابید. همچنین شما می توانید با رزرو وقت مشاوره، بصورت کاملا تخصصی و کامل از شرایط مهاجرت به این کشور اطلاع یافته و مراحل اخذ پذیرش را شروع نمایید. موسسه آوید در تمامی مراحل همراه شما می باشد.